Historyczny spadek rubla

Rosyjska waluta dołuje; wczoraj zanotowała historyczny spadek. Za jednego dolara trzeba było w Moskwie zapłacić ponad 40 rubli, za euro ponad 50.

Według rosyjskich analityków osłabienie rubla jest wynikiem spadku cen ropy naftowej, sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję przez kraje zachodnie, a także pomyślnych danych dotyczących gospodarki USA.

Jerzy Bielewicz, prezes stowarzyszenia Przejrzysty Rynek, mówi, że Rosja ma problem z płynnością finansową, co może się zmienić dopiero w dłuższej perspektywie.

To, co robi Rosja, to jest utrata wiarygodności międzynarodowej, dlatego że agresja w Europie to nie są metody XXI w., tylko wieku XIX, najdalej XX. Rosja tak właśnie jest postrzegana – jako ta Rosja imperialna, która stara się siłą rozszerzyć swoje wpływy. To źle wpływa na wiarygodność. A wiarygodność tracą nie tylko te przedsiębiorstwa, przeciwko którym ogłoszono sankcje, ale wszystkie przedsiębiorstwa w Rosji, nawet te zagraniczne. One wszystkie są po prostu odcięte od finansowania – mówi Jerzy Bielewicz.

W IV kwartale rosyjskie banki i koncerny muszą spłacić wierzycielom zagranicznym 55 mld dolarów z tytułu rat kapitałowych i odsetek od zaciągniętych kredytów.

Obecnie praktycznie jedynym źródłem walut na rosyjskim rynku jest Bank Rosji. Eksporterzy ograniczyli sprzedaż walut do niezbędnego minimum, gdyż sami potrzebują dolarów i euro do regulowania własnych zobowiązań.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl