fot. PAP/EPA

Handelsblatt: Sankcje USA wobec rosyjskiego statku budującego Nord Stream 2

Rząd USA nałoży we wtorek sankcje na rosyjski statek Fortuna układający rury podmorskiego bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Kara zostanie nałożona także na jego armatora, którym jest rosyjska spółka KVT-RUS – podał niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”.

Według niego amerykańskie władze poinformowały o tym zamiarze rząd Niemiec oraz swych pozostałych europejskich partnerów. Jak zauważa gazeta, byłby to pierwszy przypadek nie tylko grożenia przez rząd USA sankcjami wobec Nord Stream 2, ale także faktycznego ich zastosowania. Chodzi tu o przedsięwzięcia, jakie przewiduje zaostrzona niedawno przez Kongres ustawa CAATSA (o przeciwdziałaniu przeciwnikom Ameryki drogą sankcji).

„Będziemy nadal podejmowali wszystkie konieczne i stosowne kroki w celu udaremnienia Nord Stream 2. Nie komentujemy wprawdzie przyszłych posunięć sankcyjnych, ale pozostajemy z sojusznikami i partnerami w kontakcie w kwestii potencjalnych zagadnień sankcyjnych” – powiedział rzecznik ambasady USA.

Jak zaznaczył, amerykański rząd ma nadzieję, iż „Niemcy przemyślą swe stanowisko wobec gazociągu Nord Stream 2”, gdyż projekt ten „zagraża żywotnym narodowym interesom bezpieczeństwa naszych europejskich partnerów oraz Stanów Zjednoczonych”.

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki potwierdziło, że Niemcy zostały przez Stany Zjednoczone poinformowane o zamiarze nałożenia sankcji na rosyjski statek układający Nord Stream 2. Dodało, że amerykańską notę przyjęło z ubolewaniem.

Między dwoma głównymi obozami politycznymi w USA – Demokratami i Republikanami – istnieje konsens, co do tego, iż Nord Stream 2 zwiększyłby energetyczną zależność Europy Zachodniej od Rosji, co oznaczałoby również wzmocnienie pozycji Kremla na arenie międzynarodowej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl