fot. Tomasz Strąg

Hajnówka: narada techniczno-gospodarcza ws. urządzania lasu

W Hajnówce odbyła się narada techniczno-gospodarcza wieńcząca prace urządzania lasu na kolejne dziesięciolecia. Narada techniczno-gospodarcza zwoływana jest przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych nie później niż w pierwszym kwartale pierwszego roku obowiązywania sporządzanego planu urządzania lasu.

Podstawowym zadaniem narady jest sformułowanie „Projektu planu urządzenia lasu”. W tym przypadku dotyczyła ona terenu trzech nadleśnictw – Hajnówki, Białowieży i Browska.

– Gospodarze terenu, miejscowi leśnicy, ale również generalna dyrekcja, znając złożoność puszczy (jakie są potrzeby, jakie trudności sporządzenia takich dokumentów jak projekt planu urządzenia lasu), przewidzieli z dużym wyprzedzeniem, że będzie trzeba wykonać kilka dodatkowych opracowań wspomagających niejako sporządzenie planu urządzenia lasu – zaznaczył prof. Marek Ksepko, zastępca dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

We współpracy z lokalnymi samorządami, mieszkańcami, leśnikami i pracownikami parku wspólnie zastanawiano się, co będzie dobre dla puszczy i co jest jej teraz najbardziej potrzebne.

– Przygotowaliśmy szereg bardzo dobrych, rzetelnych ekspertyz przyrodniczych i hydrologicznych. Mamy doskonale opracowane taksacje drzewostanowe. Mamy przeprowadzone ekspertyzy hydrologiczne. Mamy opracowanie fitosocjologiczne. Mamy opracowanie glebowo-siedliskowe – poinformował zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Jan Tabor.

Nie wszystko jest już ustalone, jednak założenia dotyczą bardzo wielu problemów. Jednym z nich jest liczba drzew do wycięcia oraz zmiany klimatyczne.

– Zwrócenie uwagi na problem hydrologii, problem wysychania puszczy, co jest związane ze zmianami klimatycznymi. Wiadomo, że zamieranie drzewostanów, które obserwowaliśmy w ostatnich latach wynika z przesuszania siedlisk, z braku opadów. Dlatego musimy robić wszystko, co możemy, żeby zachować w puszczy, w tych siedliskach leśnych, resztki wody – wskazał Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska.

W związku z tym rada podjęła decyzje o wykonaniu kilku tysięcy małych obiektów retencyjnych, które poprawią stan siedlisk Puszczy Białowieskiej.

Część puszczy, znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Hajnówka, już zaczęła tworzyć zapory naturalne, aby zatrzymać w puszczy wodę.

– W ten sposób – moim zdaniem – potwierdza się prognoza śp. prof. Jana Szyszko, który dawno mówił, że bez ochrony czynnej takie procesy będą dominować w modelu ochrony biernej – mówił Mariusz Agiejczyk z Nadleśnictwa Hajnówka.

O oczekiwaniach płynących z tego spotkania mówił Bogdan Brzeziecki ze szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

– Mam nadzieję, że ta narada również przyniesie merytoryczne argumenty, które taki apel wspierają i uzasadniają – podkreślił.

Niestety zmiany, jakie zaszły w Puszczy Białowieskiej przez ostatnie 10 lat, są zmianami przejawiającymi trendy negatywne.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl