fot. Marcin Kaliński

GUS: Spadek bezrobocia w październiku  

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 6,6 proc. wobec 6,8 proc. we wrześniu – podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła ponad 1 mln 69 tys. wobec 1 mln 117 tys. osób przed miesiącem.

Stopa bezrobocia liczona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności wyniosła w III kwartale br. 4,7 proc. wobec 5 proc. w II kwartale – podał GUS.

Na to, jakie są przyczyny zmniejszania się liczby bezrobotnych Polaków wskazał dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

– Przede wszystkim ogólna, poprawiająca się koniunktura polskiej gospodarki wynikająca z polityki gospodarczej rządu i z tego, co dzieje się za granicą u naszych najważniejszych partnerów gospodarczych, bo tam również koniunktura ma się w ostatnim czasie świetnie. Bezrobocie spada – co warto zauważyć – także w okresie jesiennym, okresie, gdzie w niektórych branżach zapotrzebowanie na pracę jest mniejsze. Mimo to, bezrobocie w październiku było niższe niż we wrześniu. To tylko potwierdza trendy, które od dłuższego czasu obserwujemy na rynku pracy – zaznaczył Marian Szołucha.

Ekspert dodał, że za spadkiem bezrobocia możemy się spodziewać wzrostu wynagrodzeń.

GUS podał też, że współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w III kw. 56,7 proc., natomiast wskaźnik zatrudnienia – 54 proc.

 

RIRM

drukuj