Szczyt UE m.in. o bezrobociu wśród młodzieży

Dziś w Brukseli rozpocznie się szczyt UE, z udziałem premiera Donalda Tuska. Głównymi tematami obrad mają być: walka z bezrobociem wśród młodych Europejczyków, wsparcie dla przedsiębiorców oraz stan prac nad Unią Bankową.

W pierwszym dniu spotkania ma zapaść decyzja o przeznaczeniu w ciągu najbliższych dwóch lat 6 mld euro na specjalny program, służący poprawie sytuacji młodych Europejczyków na rynku pracy.

Problem bezrobocia wśród młodych ludzi jest dramatyczny – to co widzimy na ulicach Aten, Lizbony czy Madrytu jest tego dobitnym potwierdzeniem – akcentuje ekonomista i poseł dr Zbigniew Kuźmiuk.

 – W Hiszpanii ponad 50 proc. ludzi w wieku do 34 roku życia jest bez pracy. Unia próbuje jakoś na to zareagować. Stąd też propozycja 6 miliardów euro w ciągu 2 najbliższych lat na wsparcie działań poszczególnych rządów. Dla Polski w tym zakresie byłoby przeznaczonych 2 miliardy zł. Muszę jednak powiedzieć, że Polska bezrobociem wśród młodych szczególnie się nie przejmuje – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Niestety bezrobocie wśród ludzi młodych rośnie także w Polsce. Coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża z Polski w poszukiwaniu pracy za granicą – zwraca uwagę dr Zbigniew Kuźmiuk.

Minister Rostowski dla poprawienia sytuacji finansów publicznych przejął z funduszu pracy 7 mld zł i od paru lat nie chce ich przeznaczać na aktywne formy ograniczania bezrobocia. Obawiam się, że pieniądze unijne także nie zostaną wykorzystane we właściwy sposób. Rzeczywiście jest to próba reakcji na gigantyczny problem społeczny. Natomiast w Polsce ten problem istnieje od paru lat. Bezrobocie wśród młodych wyraźnie się pogłębia, czego rezultatem są ciągłe wyjazdy ludzi młodych poza granice naszego kraju. Jednocześnie nie wykorzystujemy środków na aktywne formy bezrobocia, które są zgromadzone w funduszu pracy – zaznaczył poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Przywódcy państw UE mają też uzgodnić sposoby wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, które wskutek kryzysu w wielu krajach wciąż mają problemy z dostępem do kredytów, co hamuje wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.

Jutro z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ma poinformować o postępach w budowaniu Unii Bankowej.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl