fot. https://twitter.com/GUS_STAT

GUS: PKB w I kwartale spadł o 0,9 procent

Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2021 r. spadł o 0,9 proc. rdr w porównaniu ze spadkiem o 2,7 proc. rdr w IV kwartale 2020 r. – wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. Wcześniej, w tzw. szacunku flash, GUS podał, że PKB w I kw. spadł o 1,2 proc. rdr.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w I kwartale wzrosły o 1,3 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 0,2 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 1,0 proc. rdr.

Dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista, odnosząc się do danych dotyczących PKB, podkreślił, że możemy mieć powody do zadowolenia.

– Wyniki polskiej gospodarki okazały się lepsze, niż oczekiwano. Spadki, które zanotowała gospodarka, były na tle europejskim bardzo małe. Udało się w dużej części utrzymać zatrudnienie. Oczywiście są jeszcze sektory, które ucierpiały i nie do końca są odblokowane, jeśli chodzi o kwestie epidemiologiczne, bo to ogromna przyczyna spadków, do których doszło w ubiegłym kwartale. Możemy się spodziewać, jak zwykle po trudnych czasach, odbicia ekonomicznego. Jest bardzo dobra prognoza, jeśli chodzi o nadchodzące miesiące – tłumaczył dr Grzegorz Piątkowski.  

Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii, przekazał w poniedziałek, że OECD podnosi prognozy wzrostu PKB Polski – do 3,7 proc. w 2021 r., a w 2022 r. do 4,7 proc.

Wcześniej Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. z 3,1 proc. do 4 proc. Z kolei w 2022 r., według prognoz Komisji, PKB Polski wzrośnie o 5,4 proc.

RIRM

drukuj