fot. pixabay.com

W. Brytania: Po zniesieniu restrykcji PKB wzrósł w II kwartale o 4,8 proc.

W drugim kwartale tego roku, gdy zniesiono większość wprowadzonych z powodu pandemii Covid-19 ograniczeń dotyczących działalności gospodarczej, brytyjski PKB urósł o 4,8 proc. – podał urząd statystyczny ONS.

To nieco mniej niż prognozowane przez Bank Anglii 5 proc., ale z innych powodów niż się spodziewano. Analitycy oczekiwali, że na dane z czerwca wpłynie fala absencji w pracy osób, które w wyniku kontaktu z koronawirusem zostały skierowane na kwarantannę, tymczasem w ostatnim miesiącu drugiego kwartału gospodarka urosła o 1 proc., czyli nieco więcej niż prognozowano. Natomiast na niższy od przewidywań wynik za cały kwartał wpłynęła korekta danych z maja, gdy wzrost wyniósł 0,6 proc., a nie 0,8 proc.

Nie zmienia to faktu, że dane za drugi kwartał są bardzo dobre i analitycy są przekonani, iż przed końcem roku brytyjska gospodarka odrobi wszystkie straty spowodowane przez pandemię koronawirusa. Obecnie wartość PKB jest o 4,4 proc. niższa w stosunku do poziomu z lutego 2020 roku.

„Jesteśmy spokojni co do naszej prognozy, że do października PKB powróci do poziomu sprzed pandemii z lutego 2020 roku i że gospodarka może jeszcze zaskoczyć większość autorów prognoz, wychodząc z pandemii bez większych szkód” – uważa Ruth Gregory z firmy analitycznej Capital Economics.

Głównym motorem wzrostu w drugim kwartale były wydatki konsumpcyjne, które wzrosły w tym okresie o 7,3 proc., czyli powyżej oczekiwań. W kwietniu ponownie otwarto sklepy inne niż sprzedające towary pierwszej potrzeby, punkty usługowe, w tym salony fryzjerskie i siłownie, a lokale gastronomiczne mogły obsługiwać klientów na świeżym powietrzu. W maju puby, restauracje i kawiarnie zostały już w pełni otwarte, podobnie jak teatry, galerie i kina.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl