Komisja Europejska rozpoczęła negocjacje ws. Brexitu

Ministrowie ds. europejskich krajów Unii Europejskiej upoważnili Komisję Europejską do rozpoczęcia negocjacji ws. Brexitu. Decyzja została przyjęta jednomyślnie w poniedziałek. Jak poinformował reprezentujący Polskę minister ds. europejskich Konrad Szymański, w mandacie negocjacyjnym dla Komisji położono silny akcent na obronę interesów finansowych UE i państw członkowskich.

Konrad Szymański zaznaczył, że może jeszcze w tym roku uda się uzgodnić także rozwiązania w obszarze praw obywateli i zobowiązań finansowych.

Jeśli uda się w najbliższym czasie, a mamy aspirację, by zrobić to jeszcze w tym roku, uzgodnić właściwe rozwiązania w tych dwóch obszarach, Polska będzie sprzyjała jak najbardziej ambitnemu porozumieniu UE-Wielka Brytania, tak, aby w miejsce członkostwa były reguły współpracy możliwie daleko idące. Jest tylko jedno zastrzeżenie do tego stanowiska – to nie może oznaczać porozumienia, które by de facto przynosiło Wielkiej Brytanii uprzywilejowaną rolę na wspólnym rynku. Nie może to oznaczać wchodzenia tylnymi drzwiami na wspólny rynek, ponieważ integralność wspólnego rynku – z powodu przyszłości samej Unii – jest dla Polski cały czas niezmiennie ważnym elementem. Jeżeli obie strony będą na to przygotowane, to wszystkie inne rozwiązania będziemy wspierali – podkreślał Konrad Szymański.

Minister zaznaczył z satysfakcją, że ważne dla Polski postulaty zostały zawarte w mandacie negocjacyjnym.

23 czerwca ub. roku większość obywateli Wielkiej Brytanii opowiedziało się za opuszczeniem przez ich kraj Unii Europejskiej. Proces ten rozpoczął się 29 marca i Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę w ciągu dwóch lat, do końca marca 2019 r.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl