(fot. PAP)

Gruzińscy zakładnicy uwolnieni

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Gruzji podaje, że zakładnicy przetrzymywani przez bojowników, którzy wtargnęli do Gruzji z terenu rosyjskiego Dagestanu, zostali uwolnieni. Według rzecznika MSW 11 napastników zostało zabitych, a sześciu wciąż stawia opór.

 

Rzecznik poinformował, że w trakcie operacji sił specjalnych policji przy granicy z Rosją zginęło dwóch funkcjonariuszy tej formacji i jeden lekarz wojskowy, a pięciu policjantów zostało rannych.

 

Wcześniej MSW Gruzji powiadomiło, że w pobliżu granicy z Dagestanem jest prowadzona operacja antyterrorystyczna przeciwko grupie uzbrojonych napastników, którzy przetrzymują zakładników, liczbę zakładników szacowano na 10. Według gruzińskich mediów z terenu Dagestanu do Gruzji przeniknęła grupa około 20 dobrze uzbrojonych bojowników, powiadomiono też, że kilku ich zakładników uwolniono już we  wtorek.

 

Wiceminister spraw wewnętrznych Nodar Charcziładze powiedział, że na razie nie wiadomo, kim są napastnicy i dlaczego przybyli na teren Gruzji, lecz źródła dagestańskie utrzymują, że bojownicy zbiegli do Gruzji, by ukryć się przed dagestańskimi siłami bezpieczeństwa.

 

Agencja  Reuters uważa, że strzelanina może zwiększyć napięcie między Rosją a Gruzją, które utrzymuje się od pięciodniowej wojny w sierpniu 2008 roku o separatystyczny region Gruzji – Osetię Południową. W następstwie wojny ta republika i drugi region separatystyczny – Abchazja – ogłosiły niepodległość. Uznała ją Rosja, poza nią jedynie Wenezuela, Nikaragua i Nauru. Reszta świata uważa republiki za części Gruzji.

 

 

PAP

drukuj