Gruzja: W grudniu kolegium wybierze nowego prezydenta kraju
14 grudnia w Gruzji odbędą się wybory prezydenckie – zdecydował parlament w Tbilisi. Głowę państwa wyłoni specjalne kolegium wyborcze, składające się z parlamentarzystów i przedstawicieli władz lokalnych.
Wybory odbędą się w budynku parlamentu, w którym zasiadają obecnie jedynie przedstawiciele rządzącego Gruzińskiego Marzenia. Ugrupowaniu zarzuca się sfałszowanie wyborów parlamentarnych z końca października i oddalanie kraju od standardów demokratycznych.
Opozycja ogłosiła, że nie przyjmuje mandatów deputowanych i domaga się rozpisania nowego głosowania w związku z nieprawidłowościami podczas wyborów parlamentarnych. Według oficjalnych danych wygrało je Gruzińskie Marzenie.
Po raz pierwszy prezydent kraju nie będzie wyłoniony w wyborach bezpośrednich, lecz wybierze go 300-osobowe kolegium, składające się z parlamentarzystów i przedstawicieli władz lokalnych.
We wtorek 80 obecnych na sali posiedzeń parlamentarzystów zagłosowało za wyłonieniem nowego prezydenta 14 grudnia. Jeśli będzie taka konieczność, druga tura głosowania odbędzie się tego samego dnia. 29 grudnia ma natomiast odbyć się inauguracja głowy państwa.
Według opozycyjnej telewizji Mtavari rozważane są dwie kandydatury: przewodniczącego Gruzińskiego Marzenia i byłego premiera Iraklego Garibaszwilego oraz Konstantina Gamsachurdii, syna pierwszego prezydenta Gruzji, Zwiada Gamsachurdii.
Ostatnie bezpośrednie wybory prezydenckie w Gruzji odbyły się w 2018 roku. Wygrała je prozachodnia Salome Zurabiszwili, która obecnie wraz z opozycją nie uznaje wyników październikowych wyborów. Poparło ją wówczas m.in. Gruzińskie Marzenie, ale z czasem między prezydent a rządzącym ugrupowaniem zaczęło dochodzić do sporów. Posłowie rządzącej partii dwukrotnie próbowali odsunąć Salome Zurabiszwili od władzy.
PAP



