Grodzka chce udogodnień dla planujących zmienić płeć

Sejmowa podkomisja szykuje szereg udogodnień dla osób chcących zmienić płeć. Sprawy dotyczą tzw. „uzgodnienia płci” mają być prowadzone w postępowaniu nieprocesowym przed Sądem Okręgowym w Łodzi.

Wniosek zgłaszałaby osoba zainteresowana, a nazwisko trzeba będzie zmieniać w trybie administracyjnym – to uzgodnienia posłów.

W myśl projektu, wniosek o uzgodnienie płci może złożyć osoba pełnoletnia, która ma obywatelstwo polskie i nie jest w związku małżeńskim. Dołącza się do niego m.in. orzeczenie wydane przez dwóch lekarzy, a nie – jak postulowano wcześniej – specjalnej komisji przy Naczelnej Radzie Lekarskiej. Orzeczenie to będzie ważne przez rok. Wnioskodawcą projektu jest transseksualista poseł Anna Grodzka.

Tempo procedowania nad ustawą jest takie, jak gdyby był to problem najważniejszy dla Polaków – zauważa poseł Małgorzata Sadurska. Polityk dodaje, że sama ustawa jest niekonstytucyjna i niesie wiele zagrożeń.

– Bardzo niebezpieczna rzecz, która wynika z prac podkomisji, a mianowicie liberalizacja przepisów, szybka ścieżka w zakresie uzgadniania płci, jeden sąd, nie komisja lekarska, tylko niezależni eksperci – to powoduje, że ta procedura będzie w sumie bardzo łatwa do przeprowadzenia. Niejako możemy rozumieć, że jest to zachęta dla różnych osób, żeby po prostu miały dogodną możliwość zmiany płci. Ta sytuacja dotyczy jakichś marginalnych mniejszości i ten temat staje się głównym tematem dyskusji politycznej, tak jak wszystkie tematy lewicowe, np. in vitro, pigułka ellaOne, tzw. konwencja antyprzemocowa – zaznacza Małgorzata Sadurska.

Według projektu, postanowienie sądu ma być podstawą do wydania nowego aktu urodzenia, numeru PESEL, dowodu, a także do zmiany imienia i nazwiska.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl