Grecki rząd wykluczył możliwość wcześniejszych wyborów

Rząd premiera Grecji Aleksisa Ciprasa nie zamierza obecnie podejmować działań na rzecz przedterminowych wyborów, gdyż jego celem jest sfinalizowanie porozumienia ze strefą euro ws. nowej pożyczki – oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka Olga Gerowasili.

„Wybory w tym momencie nie są użyteczne i rząd nie ma zamiaru ich organizować. Celem jest sfinalizowanie porozumienia i przywrócenie normalności i stabilności” – powiedziała rzeczniczka.

W ubiegłym tygodniu w głosowaniu nad pakietem reform wymaganych przez międzynarodowych kredytodawców, spośród 149 deputowanych Syrizy 32 – w tym trzech ministrów – zagłosowało przeciwko ustawom. Ostatecznie przyjęto je dzięki wsparciu opozycji. Drugi pakiet ustaw powinien być uchwalony do 22 lipca.

Mimo rozłamu wśród deputowanych premier zapowiedział, że jest zdecydowany, by kontynuować pracę nawet z mniejszościowym rządem. Niemniej analitycy oceniali w ostatnich dniach, że rząd będzie zmuszony do przeprowadzenia przyspieszonych wyborów, jeśli rozłam w Syrizie się pogłębi.

Państwa strefy euro porozumiały się w ubiegłym tygodniu w sprawie rozpoczęcia negocjacji o nowym programie pomocy dla Grecji. W zamian kraj ten będzie musiał wprowadzić trudne reformy i przekazać majątek do specjalnego funduszu. Łączna wartość nowego programu pomocy dla Grecji ma wynieść 82-86 mld euro.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl