Grecja otrzymała ponad 7 mld euro; ma spłacać zadłużenie

Komisja Europejska potwierdziła w poniedziałek, że Grecja otrzymała już ponad 7 mld euro pożyczki pomostowej i ma spłacać zaległe raty Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu oraz należności wobec Europejskiego Banku Centralnego.

„Mogę potwierdzić, że wypłacono Grecji 7,16 mld euro z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM), aby mogła spłacić swoje zaległości MFW i EBC” – powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej rzeczniczka KE Mina Andreewa.

30 czerwca Grecja nie była w stanie w terminie spłacić MFW raty w wysokości 1,55 mld euro, a także kolejnych 457 mln euro 13 lipca. W poniedziałek upływał natomiast termin spłaty ok. 3,5 mld euro należnych EBC, a także ok. 700 mln euro z tytułu odsetek.

Andreewa podkreśliła, że KE jest przekonana, iż Grecja jeszcze w poniedziałek ureguluje te zaległości. Jeszcze przed południem źródło w greckim resorcie finansów, na które powoływała się AFP informowało, że Grecja rozpoczęła spłacanie zaległych rat wobec MFW i EBC.

Rzecznika podkreśliła, że KE oczekuje, iż do środy wprowadzone zostaną kolejne, uzgodnione z władzami greckimi reformy. Chodzi o kodeks postępowania cywilnego, który ma przyspieszyć procesy jednocześnie ograniczając ich koszty, a także przepisy wdrażające dyrektywę o restrukturyzacji i likwidacji banków.

„Byliśmy konsultowani w tej sprawie i wspieramy greckie władze w opracowaniu tych działań legislacyjnych” – oświadczyła Andreewa.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl