Górnicza Solidarność postawi w Warszawie „Miasteczko węglowe”

Dziś o godz. 11.00 w okolicy Stadionu Narodowego w Warszawie związkowcy z „S” postawią „Miasteczko węglowe”. W Warszawie trwa szczyt klimatyczny ONZ. Związkowcy poprzez organizację miasteczka chcą walczyć z wizerunkiem węgla jako brudnego i szkodzącego środowisku paliwa.

Happening, który ma być odpowiedzią na poniedziałkową antywęglową akcję organizacji ekologicznej Greenpeace, organizują górnicza Solidarność oraz Sekretariat Górnictwa i Energetyki.

Trzeba bronić się przed agresywną kampanią antywęglowych ideologów, których nieuzasadnione zarzuty są skierowane w polski przemysł wydobywczy i gospodarkę – mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej „S”.

– Przed głównym wejściem na teren konferencji klimatycznej rozstawione zostanie przez górniczą „Solidarność” tzw. „Miasteczko węglowe”.  (…) Chcielibyśmy w ten sposób zamanifestować przeciwko tej zajadłej polityce kampanii antywęglowej, prowadzonej przez niektóre organizacje tzw. ekologiczne czy tzw. zielone, które nie do końca mają wiele wspólnego z ekologią, a powiedziałbym nawet, że wręcz przeciwnie. Przypomnę, że w ubiegłym tygodniu jedna z tych organizacji zorganizowała symboliczny pogrzeb polskiego węgla. Jedna z nich notorycznie domaga się też, aby zakazać w polskich gospodarstwach i miastach używania węgla, polskiego węgla – podkreśla Jarosław Grzesik.

W „Miasteczku węglowym” staną nowoczesne, niskoemisyjne piece węglowe, co ma pokazać, że stereotypowy wizerunek węgla jako paliwa nieekologicznego jest błędny.

Kulminacją happeningu ma być symboliczny ślub węgla z ekologiczną technologią. Po nim orszak weselny przemaszeruje przed Stadionem Narodowym –informuje szef górniczej „Solidarności”.

Chcielibyśmy pokazać, że tak naprawdę nie czas jeszcze na pogrzeb polskiego węgla. Jest szansa na to, żeby ten węgiel dla dobra naszego kraju, dla dobra naszej gospodarki, w dalszym ciągu mógł funkcjonować jako podstawowe źródło energii i ciepła w naszych domach, miastach, fabrykach. Dla przeciwwagi (…) chcemy pokazać symbolicznie ślub polskiego węgla z nowoczesnymi technologiami, z zielonym środowiskiem, z ekologią. I tak to mniej więcej będzie wyglądało. Zaprezentujemy nowoczesne piece węglowe, wyposażone w system filtrów, odpowiednich zabezpieczeń. W tych piecach można w sposób ekologiczny, czysty spalać węgiel – tłumaczy przewodniczący górniczej „Solidarności”.

RIRM

drukuj