fot. pixabay.com

Górnicza „Solidarność” grozi protestem. B. Hutek: PGG powinna uwzględniać stałych klientów i emerytów górniczych w sprzedaży przez internet

Szef górniczej „Solidarności” Bogusław Hutek zaznaczył, że Polska Grupa Górnicza powinna uwzględnić stałych klientów i emerytów górniczych w sprzedaży węgla przez internet. To jeden z postulatów związku. Jeżeli żądania w zakresie dostępności węgla nie zostaną spełnione, może dojść do protestu.

Polska Grupa Górnicza, kierująca obecnie do swojego sklepu internetowego 60 proc. dziennej produkcji węgla opałowego, docelowo chce sprzedawać przez internet cały tego typu węgiel. Jednocześnie pracuje nad rozwiązaniem dającym dostęp do węgla pracownikom i emerytom górniczym. To odpowiedź na apele związkowców.

19 maja śląsko-dąbrowska „Solidarność” wystosowała pismo w sprawie dostępności węgla. Związkowcy wyrazili głębokie zaniepokojenie sytuacją, w której mieszkańcy woj. śląskiego mają problemy z zakupem węgla opałowego w sprzedaży bezpośredniej. PGG wskazuje, że po agresji Rosji na Ukrainę sytuacja na rynku węgli opałowych uległa drastycznej zmianie, zaś popyt przewyższył produkcję kopalń spółki. Zarząd zaprosił związkowców z „Solidarności” na spotkanie 2 czerwca.

Przewodniczący górniczej „Solidarności”, Bogusław Hutek, mówi, które grupy powinny zostać objęte preferencyjnymi warunkami zakupu węgla.

Tym wszystkim naszym stałym klientom, którzy od lat kupują od nas węgiel, którzy wymienili piece pod nasz węgiel, na naszą prośbę, którym obiecaliśmy, że będziemy im dostarczać węgiel, że będą mogli go kupić w sklepie internetowym. Nie chodzi o to, żeby mieli to zrobić poza kolejnością, ale w normalnym trybie. Tak samo dotyczy to emerytów, którzy palą węglem, a zostali pozbawieni deputatu węglowego parę lat temu. Byłoby to niesprawiedliwe, gdyby teraz nie pomóc starszym ludziom, żeby dostali węgiel i mogli go kupić. Temat dotyczy również pracowników naszych kopalń, którzy zawsze realizowali swój deputat węglowy, a dzisiaj mają z tym problem – wskazuje Bogusław Hutek.

Z kolei związkowcy z Sierpnia’80 zawiesili protest w siedzibie PGG. W poniedziałek rano weszli do siedziby Polskiego Grupy Górniczej z postulatem uporządkowania handlu węglem dla indywidualnych odbiorców. Zapowiadają wznowienie protestu, jeżeli w najbliższych tygodniach problem nie będzie rozwiązany.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl