Górnicy z „Solino” będą rozmawiać o sytuacji w zakładzie

Górnicy z inowrocławskich Kopalni Soli „Solino” będą dziś rozmawiać w Warszawie z przedstawicielami resortu Skarbu Państwa nt. sytuacji w zakładzie.

Na spotkanie zaproszeni zostali także przedstawiciele Zarządu Spółki i Rada Nadzorcza PKN ORLEN. Firma ta jest właścicielem kopalni.

Związkowcy od ponad 1,5 miesiąca prowadza rotacyjny protest głodowy.  Domagają się m.in. odwołania zarządu „Solino” S.A., oraz przywrócenia i przestrzegania zakładowego układu zbiorowego pracy i pakietu socjalnego. Ponadto chcą powołania niezależnej od PKN Orlen rządowej komisji do oceny sprawności stanu układu logistycznego magazynów ropy i paliw.

Strona rządowa pomimo próśb ze strony związkowców nie podjęła do tej pory rozmów ze stroną społeczną. Jerzy Gawęda, przewodniczący komisji Zakładowej „Solidarność” przy Soli „Solino” ma nadzieję, że podczas dzisiejszego spotkania padną konkrety.

Miejmy nadzieję, że to jest krok w dobrym kierunku, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że jeżeli nie dojdzie do kompleksowego zbadania całego tego obszaru dotyczącego podziemnego magazynowania (we wszystkich obszarach, które mają wpływ na magazynowanie) i wyciągnięcie z tego wniosków – to zbudowanie spójnego systemu będzie bardzo trudne, bo to będzie cały czas nam powracało, czy przeszkadzać. Niewyjaśnione sprawy będą cały czas przeszkadzały w wypracowaniu zdrowej strategii dla paliw. Myślę, że tutaj strona rządowa musi wyrazić zgodę na kompleksowe zbadanie tej sprawy – zaznacza Jerzy Gawęda.

W połowie tygodnia związkowcy blokowali drogi w Inowrocławiu i Włocławku.  Związkowcy chcieli w ten sposób pokazać, że będą protestować do skutku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl