„Wigilia jak sto lat temu – Tradycje Podkarpacia”

W dniach 19-21 grudnia na rzeszowskim rynku odbędzie się Wigilia. W programie zaplanowano m.in. wspólne kolędowanie, misterium Wigilii i Bożego Narodzenia oraz życzenia świąteczne władz samorządowych i kościelnych.

W piątek 19 grudnia o godz. 15.00 wystawione zostanie misterium oparte na starożytnych chrześcijańskich tekstach liturgicznych na Boże Narodzenie oraz przekazanie Światła z Betlejem. Zebrani będą się modlić o pokój serca, w rodzinach i na świecie oraz o błogosławieństwo wigilijnego stołu.

Nakryty zostanie także stół z poczęstunkiem wigilijnym dla setek mieszkańców.

Około godziny 16:30 do biesiadujących mieszkańców miasta dołączy Orszak św. Mikołaja uroczystym wjazdem zaprzęgu oraz wozów konnych z darami dla dzieci i dorosłych. Mają one także trafić do osób starszych, chorych i potrzebujących.

Następnego dnia rozpoczną się rodzinne warsztaty wytwarzania prezentów świątecznych, prowadzone przez rękodzielników, a także pokaz tradycyjnych obrzędów związanych z Wigilią (w Trasie Podziemnej) i warsztaty kolędnicze wraz z pochodem wokół Rynku. Wspólny śpiew kolęd prowadzony będzie przez Zespół Pieśni i Tańca OSŁAWIANY.

Jedną z atrakcji towarzyszącą tym dniom będzie „I Świąteczny Kiermasz Regionalny”, na którym znajdzie miejsce ponad 20 stoisk z regionalną żywnością: chlebami, serami, przetworami, miodami, nalewkami, ciastkami, produkcją rękodzielniczą, ozdobami, tradycyjnymi zabawkami. Kiermasz rozpocznie się w piątek 19 grudnia o godzinie 15.00, a zakończy w niedzielę 21 grudnia o godzinie 18.00.

Organizatorzy zachęcają do włączenia się w zbiórkę darów – dar serca dla ubogich „aby zapełnił się wóz św. Mikołaja”. Zbiórka darów dziś w godzinach 9:oo – 16:oo do siedziby Estrady Rzeszowskiej ul. Jagiellońska (parking k. Galerii Graffica).

Organizatorami tegorocznej „Wigilii jak sto lat temu – Tradycje Podkarpacia” oraz „I Świątecznego Kiermaszu Regionalnego” są: Urząd Miasta Rzeszowa, Estrada Rzeszowska, Fundacja Ampelos oraz Towarzystwo Rolno Przemysłowe „Dolina Strugu”.

PROGRAM:

19 grudnia 2014 (piątek) – Rynek

„WIGILIA jak sto lat temu – Tradycje Podkarpacia”

godz. 15.00 „Wraz z pierwszymi gwiazdami” – misterium Wigilii i Bożego Narodzenia w wykonaniu aktorów krakowskiego Teatru M.I.S.T  (Stanisław Michno – uczeń Tadeusza Kantora),

godz. 15.20 „GODY” – ekumeniczna modlitwa o pokój,

godz. 15.25 Życzenia Świąteczne oraz wspólne dzielenie się chlebem, przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju przez Komendę Hufca ZHP w Rzeszowie,

godz. 15.45 – WIECZERZA WIGILIJNA  – wspólne przygotowanie i zastawienie stołu wigilijnego połączone z poczęstunkiem,

– KONCERT KOLĘD pt.: „Zadumany Cały Świat” w wykonaniu uczniów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie,

– występ chóru Iwanofrankiwskiego Pałacu Kultury,

godz. 16.15 –  Orszak Świętego Mikołaja – uroczysty wjazd zaprzęgu z darami dla dzieci i dorosłych.

Dodatkowe atrakcje:

– żywa szopka (od godz.: 12.00 do 19.00),

– przejazdy zaprzęgiem ze św. Mikołajem po Rynku (od godz. 16.30),

19-21 grudnia 2014 r. – Jarmark – regionalne prezentacje

Inauguracja 3 dniowych prezentacji regionalnych,

Ponad 20 stoisk z regionalną żywnością, produkcją rękodzielniczą, ozdobami i zabawkami.

Na jarmark zapraszamy:

– piątek w godz. od 15.00 do 19.00,

– sobota w godz. od 10.00 do 19.00,

– niedziela w godz. od 13.00 do 18.00.

16 grudnia 2014 (wtorek) – Teatr „Maska” w Rzeszowie

– godz. 18.00 Koncert pt. „W krainie uśmiechu” (wstęp wolny – obowiązują rezerwacje).

Kazimierz Kowalski zaprasza na koncert najpopularniejszych przebojów operowych, operetkowych i musicalowych oraz kolęd. W koncercie wystąpią: Małgorzata Kulińska – sopran, Ewa Szpakowska – akompaniament, Andrzej Niemierowicz – baryton, Mirosław Niewiadomski – tenor, Kazimierz Kowalski – prowadzenie koncertu (rezerwacje miejsc, tel.: 17 852 06 14).

18 grudnia 2014 (czwartek) – Plac Farny

– godz. 16.00 – 21.00 „Świąteczna Ciężarówka Coca Coli” – konkursy i zabawy, rodzinne ubieranie choinki, pamiątkowe zdjęcia.

20 grudnia 2014 (sobota) – Rynek

godz. 10.00 – 15.00 Warsztaty świąteczne

– rodzinne warsztaty rękodzielnicze i wytwarzania ozdób świątecznych oraz warsztaty kulinarne

prowadzone przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz regionalnych twórców z gminy Zagórz

godz. 15.00 – 19.00 animacje artystyczne i występ zespołu „Osławiany” z Mokrego

– pokazy tradycji obrzędowych związanych z Wigilią i Bożym Narodzeniem oraz wspólne śpiewanie tradycyjnych kolęd z mieszkańcami Rzeszowa.

 

Rzeszów.pl/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl