fot. PAP/Lech Muszyński

GLW informuje o trzecim przypadku ogniska SARS-CoV-2 u norek w Polsce

Trzecie ognisko SARS-CoV-2 u norek w Polsce stwierdzono w gospodarstwie w powiecie nakielskim (województwo kujawsko-pomorskie), w którym znajdowało się ok. 25 tys. norek – poinformował w środę Główny Lekarz Weterynarii.

Wystąpienie ogniska zostało stwierdzone na podstawie badań Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Próbki do badań pobrano 22 listopada br. w związku z realizacją badań kontrolnych zwierząt.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa, w gospodarstwie pobrano próbki od 20 norek. W przypadku 1 zwierzęcia uzyskano wyniki dodatnie – poinformowano w komunikacie.

O wynikach badań powiadomiono Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, właściwe organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Inspekcji Sanitarnej.

W gospodarstwie, w którym stwierdzono zakażenie, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia SARS-CoV-2 u norek, w tym likwidację stada.

Pierwsze ognisko koronawirusa u norek stwierdzono pod koniec stycznia 2021 r. na fermie w woj. pomorskim, na terenie powiatu kartuskiego. W stadzie znajdowało się 5845 norek. Drugie ognisko – wykryto w czerwcu br. w dwóch gospodarstwach hodujących norki w powiecie bialskim (woj. lubelskie). Łącznie przebywało w nich 8 tys. samic oraz 29 tys. młodych norek.

PAP

drukuj