fot. https://www.flickr.com/photos/151621525@N07/

Dania przedłużyła o rok zakaz hodowli norek

Rząd Danii poinformował we wtorek o przedłużeniu o rok, do końca 2022 r., zakazu hodowli norek. Decyzję argumentuje „ryzykiem wystąpienia na fermach niebezpiecznych zmutowanych wersji koronawirusa”.

„Wznowienie hodowli norek jest w Danii wciąż ryzykowne. Nie chcemy narażać zdrowia obywateli i wracać do trudnej sytuacji, jaką mieliśmy w pierwszym roku pandemii” – oświadczył minister rolnictwa i rybołówstwa Rasmus Prehn.

Nawiązał w ten sposób do decyzji rządu z listopada zeszłego roku o likwidacji wszystkich ferm norek w Danii po wykryciu przypadków wystąpienia koronawirusa.

Z tego powodu w ciągu kilku tygodni zlikwidowano i zakopano ok. 15 mln tych zwierząt futerkowych, a hodowcy otrzymali odszkodowanie w wysokości 30 koron za sztukę. Jak się później okazało, decyzja nie miała podstawy prawnej i spowodowała odejście z rządu ministra rolnictwa.

Socjaldemokratyczny rząd Danii dla decyzji o przedłużeniu zakazu hodowli norek uzyskał wsparcie lewicowej opozycji w parlamencie. Część radykalnych partii domagała się stałej rezygnacji z prowadzenia ferm z uwagi na „kwestie etyczne”. Przeciwne były ugrupowania liberalne i konserwatywne.

Stowarzyszenie duńskich hodowców norek Danske Minkavlere wydało oświadczenie, w którym skrytykowało rząd. Jego przedstawiciele podkreślili, że „Dania wróciła do normalnego życia, a COVID-19 przestał być traktowany przez władze jako choroba krytyczna społecznie”.

PAP

drukuj