fot. stat.gov.pl

Główny Urząd Statystyczny: Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 0,5 proc. r/r po spadku o 17,0 proc. w maju 

Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 0,5 proc. r/r po spadku o 17,0 proc. w maju – podał Główny Urząd Statystyczny. Natomiast jeśli chodzi o ten wskaźnik liczony miesiąc do miesiąca, to produkcja wzrosła o 13,9 proc. po wzroście o 10,1 proc. w maju.

To jedne z najważniejszych wskaźników makroekonomicznych. Obrazują kondycję gospodarki – powiedział ekonomista dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.

– W naszym przypadku po odczytach czerwcowych można być umiarkowanym optymistą. Polska gospodarka wychodzi na prostą, odbija się po załamaniu spowodowanym COVID-19, po lockdownie, po zamrożeniu fundamentów jej funkcjonowania. Takimi wynikami nie mogą pochwalić się pozostałe gospodarki europejskie. Jesteśmy bez wątpienia jedną z tych, które najlepiej radzą sobie z kryzysem wywołanym koronawirusem. Czekamy na to, co przyniosą kolejne miesiące – poinformował dr Marian Szołucha.

Z kolei odnosząc się do tych danych GUS, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju ocenił, że jest to informacja potwierdzająca koniec recesji w Polsce w drugim kwartale, a także wskazująca, że spadek PKB w II kwartale ma szansę być poniżej 10 procent – stwierdził Paweł Borys.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl