Główne uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski

W Gnieźnie i Ostrowie Lednickim odbędą się dziś ogólnopolskie uroczystości związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski. O godz. 17.00 w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie uroczysta Eucharystia, której przewodniczył będzie legat papieski ks. kard. Pietro Parolin. Homilię wygłosi Prymas Polski ks. abp. Wojciech Polak.

Od godz. 15.00, na Ostrowie Lednickim Episkopat Polski i wierni będą dziękować za Chrzest Polski. Zabrzmi też dzwon „Mieszko i Dobrawa”. W uroczystościach weźmie udział para prezydencka.

Prymas Polski, metropolita gnieźnieński, ks. abp Wojciech Polak zaprasza do wspólnego, głębokiego przeżycia rocznicy tego wydarzenia.

W sakramencie chrztu świętego na nas wszystkich spłynęła łaska i dar wiary. Pragniemy, poprzez to dziękczynienie, odpowiedzieć Panu Bogu na dary, którymi tak hojnie nas obdarza. Odnowimy chrzcielne przyrzeczenia. Od grobu i relikwii św. Wojciecha roześlemy misjonarzy – świadków wiary, a my sami podejmiemy zobowiązania, aby w dzisiejszym świecie, poprzez nasze słowa i nasze postawy, być wiarygodnymi świadkami łaski i daru wiary, który otrzymaliśmy w sakramencie chrztu świętego – mówi abp Wojciech Polak.

14 kwietnia to data uznawana powszechnie za dzień chrztu Mieszka I. Kwestią dyskusyjną jest miejsce przyjęcia sakramentu. Prof. Leszek Wetesko z Instytutu Kultury Europejskiej UAM wskazuje tu na Wielkopolskę, choć inni historycy mówią o kilku miastach europejskich.

– W źródłach pisanych nie mamy takich informacji. One się pojawiają dopiero w XV-wiecznych źródłach i np. Długosz pisze, że było to w Gnieźnie. Nie ma żadnych podstaw do tego, wymyślił to sobie. Zatem źródła pisane nam nic nie powiedzą. Próbujemy posiłkować się badaniami archeologicznymi, łączyć analizę źródeł pisanych z analizą źródeł archeologicznych. I oczywiście tak, jak zmienia się nasza wiedza, tak zmienia się i nasze przekonanie. Jeszcze profesor Dowiat wskazywał na Ratyzbonę, wskazywano również Pragę. Obecnie uważamy, że raczej miało to miejsce w Wielkopolsce, choć prof. Tomasz Jurek wskazuje ostatnio na Magdeburg – tłumaczy prof. Leszek Wetesko.

Jutro obchody przeniosą się do Poznania. W południe na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zbierze się Zgromadzenie Narodowe. Posłowie i senatorowie wysłuchają orędzia Prezydenta Andrzeja Dudy. Następnie zabrzmi jubileuszowe „Oratorium 966.pl”.

W sobotę na stadionie INEA o godz. 14.00 sprawowana będzie Msza św. Poszczególne punkty obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski będą transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

Z kolei wczoraj, z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, posłowie przyjęli specjalną uchwałę. Jej tekst odczytał marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

„W 1050. rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa na naszych ziemiach, wyrażamy wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość. Dziejowa decyzja księcia Mieszka I, który dzięki czeskiej księżnej Dobrawie przyjął chrzest w roku 966, włączyła nas w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej, co zostało rychło potwierdzone na Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 roku” – głosi uchwała.    

Przed tygodniem uchwałę o tej samej treści w związku z rocznicą przyjął również Senat. Jej tekst ma zostać uroczyście odczytany jutro podczas Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu. Podczas uroczystości orędzie wygłosi także prezydent Andrzej Duda.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl