Geotermia toruńska – dlaczego blokowana?

To bardzo specyficzny przypadek – powiedziała unijna Komisarz ds. Klimatu Connie Hedegaard, odnosząc się do odebrania przez Unię Europejską pieniędzy na toruńską geotermię. Pytanie w tej sprawie padło podczas odbywającego się w Sopocie posiedzenia Nieformalnej Rady ds. Środowiska. Uczestniczyli w nim między innymi minister środowiska Andrzej Kraszewski i ministrowie do spraw środowiska państw członkowskich UE.

Spotkanie, które odbywało się 11- 12 lipca 2011 roku w ramach polskiej prezydencji służyło między innymi omówieniu przygotowań do przypadającej w grudniu światowej konferencji klimatycznej w Durbanie.
Debatowano na temat redukcji emisji CO2, ochronie środowiska i efektywnym wykorzystaniu zasobów.
Na pytania dziennikarza o powody odebrania dotacji na poszukiwania wód geotermalnych w Toruniu i możliwości dochodzenia swoich praw nie umieli odpowiedzieć, ani minister Kraszewski, ani unijna komisarz.

 

 

Przypomnijmy, że decyzję o odebraniu pieniędzy Fundacji Lux Veritatis na badania geotermalne podjął w 2008 roku Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak argumentowano w notatce z 2007 roku po spotkaniu pracowników Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z wiceministrem Stanisławem Gawłowskim Fundacja Lux Veritatis nie dostarczyła wszystkich dokumentów. Tymczasem Kazimierz Kujda, były prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powiedział, że dokumentacja była kompletna.

  

Także przeprowadzona kontrola Ministerstwa Środowiska w Narodowym Funduszu nie wykazała w tej sprawie żadnych uchybień.
Wcześniej obecny rząd wykreślił z listy indykatywnej Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu pozbawiając uczelnię środków na kształcenie polskiej młodzieży.

 

Całej sprawie towarzyszyła kłamliwa i oszczercza kampania medialna, w której atakowano Fundację Lux Veritatis, Radio Maryja, oraz Założyciela i Dyrektora rozgłośni o. dr. Tadeusza Rydzyka. Także w odniesieniu do wypowiedzi o. Dyrektora podczas ostatniej konferencji zorganizowanej w Brukseli przez grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Dotyczyła ona odnawialnych źródeł energii.

 

Po tej wypowiedzi akcentując stwierdzenie o. Dyrektora o metodach totalitarnych odwrócono uwagę medialno – dyplomatyczną od problemu wcześniejszej niesprawiedliwej decyzji ministra Gawłowskiego i blokowania dotacji unijnych na inwestycje Fundacji Lux Veritatis.

Redakcja Informacyjna Radia Maryja

 

************************

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl