Gen. Janicki rezygnuje ze stanowiska szefa BOR

Generał Marian Janicki rezygnuje z funkcji szefa Biura Ochrony Rządu. Dziś po południu złożył dymisję na ręce premiera Donalda Tuska. Janicki kierował BOR od 2007 roku.

– Pan Janicki powinien zostać zdymisjonowany z funkcji szefa Biura Ochrony Rządu 10 kwietnia. Jest współodpowiedzialny za tragedię, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Powinien za to odpowiadać karnie. Powinien zostać zwolniony, a nie przedstawiony do awansu, co w istocie się stało i jest skandalem zarówno w wymiarze moralnym, jak i państwowym – powiedział Antoni Macierewicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej

Antoni Macierewicz odnosząc się do rezygnacji z funkcji szefa BOR gen. Mariana Janickiego dodał, że ta decyzja nie wpłynie na  zaniechanie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, a gen. Janicki nie ucieknie przed odpowiedzialnością karną.

– Mam nadzieję, że nikt sobie nie wyobraża, że jest to próba ucieczki przed odpowiedzialnością, która będzie musiała być wyciągnięta. Chcę przypomnieć, że jest zapowiedziane nadzwyczajne posiedzenie Komisji Administracji Spraw Wewnętrznych w związku z przygotowaniami za które jest współodpowiedzialny pan Janicki. Będą porównywane sposoby przygotowywania z roku 2010 i 2007.  Być może, gdy przestanie pełnić funkcję szefa BORu i przestanie być chroniony politycznie ze strony premiera Donalda Tuska i prezydenta Komorowskiego, to te tryby prawne szybciej zostaną uruchomione – dodał Antoni Macierewicz.             

Następcą gen. Janickiego został jego dotychczasowy zastępca płk Krzysztof Klimek.


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj