Gdzie są filmy o bohaterach

O tworzenie i wspieranie polityki produkcji historycznych filmów fabularnych i dokumentalnych ukazujących polskich bohaterów narodowych apeluje do ministra kultury poseł Dariusz Piontkowski (PiS).

W interpelacji i petycji parlamentarzysta podkreśla, że takie filmy zrealizowane przy użyciu najnowszej techniki mogą być dobrym antidotum na pojawiające się coraz częściej w zagranicznych mediach i wypowiedziach zagranicznych polityków informacje zakłamujące historię Polski. Piontkowski zwraca uwagę, że znajomość dziejów Polski, szczególnie tych najnowszych, jest za granicą, ale też wśród młodzieży w kraju bardzo słaba. Dlatego istnieje potrzeba polityki dążącej do ukazywania prawdziwej historii, m.in. poprzez tworzenie filów historycznych. „Brakuje filmów fabularnych, jak i dokumentalnych czy ich połączenia – dokumentów fabularyzowanych. Taka polityka popularyzatorska powinna być prowadzona planowo i programowo” – czytamy w interpelacji.
Zdaniem Piontkowskiego, nie wystarczą filmy sprzed lat, choćby wierne historycznej prawdzie, ale robione w przestarzałej konwencji, mało atrakcyjne dla widza, niedysponujące takimi materiałami, jakie są dziś dostępne. „Mamy niezwykle ciekawą historię i wielkie zapotrzebowanie publiczności na tę tematykę” – wskazuje poseł. Parlamentarzysta jest zdania, że w związku z niedawną wypowiedzią prezydenta USA Baracka Obamy o „polskim obozie śmierci” szczególnie warto teraz podjąć starania, aby zrealizowany został film fabularny o Janie Karskim oraz rtm. Witoldzie Pileckim. – Polskę powinno być stać na to, aby wspierać produkcję pełnometrażowych, wysokobudżetowych filmów, nawet z gwiazdorską zagraniczną obsadą, aby właśnie takimi filmami zainteresować zachodniego widza polską historią, szczególnie poświęcenia Polaków podczas II wojny światowej – tłumaczy poseł, z zawodu nauczyciel historii z 20-letnim stażem.
Oddzielną petycję w tej samej sprawie Piontkowski skierował do dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zwraca w niej uwagę, że Instytut na podstawie ustawy o kinematografii ma obowiązek realizacji zadań z zakresu dofinansowania produkcji, dystrybucji oraz edukacji filmowej. Natomiast ministerstwo kultury może mieć znaczący udział w tym, aby Instytut podejmował szeroko zakrojone działania mające na celu produkcję oraz promocję filmów o polskich bohaterach narodowych. „Dlatego apelujemy do Instytutu o podjęcie szeroko zakrojonych działań mających na celu produkcję oraz promocję filmu (również w wersji angielskojęzycznej) o polskich bohaterach narodowych” – czytamy w petycji. Poseł umieścił ją na swojej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku. Poparło ją już kilkaset osób.

drukuj