Gdynia: Rusza Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

W Gdyni rozpoczyna się dziś filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Będzie to jubileuszowa, dziesiąta edycja tego wydarzenia. Imprezę honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

Podczas Festiwalu zaprezentowane będą 23 filmy, których twórcy powalczą o nagrodę Złotego Opornika dla najlepszego dokumentu. Filmy przypomną losy m.in. Włodzimierza Strzemińskiego czy ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Dziś oprócz pokazów konkursowych odbędą się też m.in. dwa panele dyskusyjne poświęcone niepodległości i polskiej polityce historycznej.

W dyskusji weźmie udział m.in. senator i historyk prof. Jan Żaryn. O tym, jakie kwestie będą podczas niej poruszane, polityk mówił w rozmowie z Radiem Maryja.

– Od początku towarzyszyły Festiwalowi różnego rodzaju dyskusje, które miały poszerzyć takie horyzonty poznawcze dla twórców filmów dokumentalnych, ale także dyskusje na temat najbardziej wrażliwy, kwestii, które niewątpliwie opinię publiczną ogniskują. Dzisiaj taką kwestią najistotniejszą jest stulecie odzyskania niepodległości i zastanawiamy się nad tym, co to znaczy być Polakiem, co to znaczy celebrować to wydarzenie sprzed 100 lat; czy ono wymaga celebracji czy może przemyślenia dzisiejszej niepodległości. I o tym, rozumiem, że będziemy rozmawiać – powiedział prof. Jan Żaryn.

Na Festiwalu pojawić się mają m.in. wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz prezes i wiceprezes IPN-u Jarosław Szarek i Krzysztof Szwagrzyk.

Imprezę corocznie odwiedza kilka pokoleń Polaków, środowiska polonijne, świadkowie historii, a także twórcy z Europy Środkowo-Wschodniej. Towarzyszą jej koncerty, wystawy czy panele dyskusyjne.

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci potrwa do 2 października.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl