fot. PAP/Adam Warżawa

W Gdyni odbyła się Procesja Eucharystyczna na Morzu

W ramach obchodów Dni Morza w Gdyni odbyła się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem drogą morską. Mszy św. za Ojczyznę przewodniczył metropolita gdański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Tadeusz Wojda.

Procesję poprzedziła uroczysta Eucharystia w Bazylice Morskiej w Gdyni.

– Potrzebujemy zbliżenia do Chrystusa Eucharystycznego, by stawać z odwagą w obronie wartości chrześcijańskich, by bronić Chrystusa i Jego Krzyża, którego Eucharystia jest symbolem, aby go nie pozwalać usuwać z miejsc publicznych ani nigdy zdejmować ze ścian w urzędach i szkołach. On jest symbolem naszej, polskiej tysiącletniej tożsamości kulturowej i chrześcijańskiej. Dlatego powinien zawsze pozostać na straży  naszej polskości – podkreślał w czasie homilii metropolita gdański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Tadeusz Wojda.

Po Mszy św. na ulice miasta wyruszyła Procesja Eucharystyczna. Jezus ukryty w Najświętszym Sakramencie był uroczyście niesiony w asyście żołnierzy Marynarki Wojennej. Następnie uczestnicy procesji wypłynęli na Zatokę Gdańską.

Pierwsza Procesja Eucharystyczna na Morzu odbyła się 85 lat temu w ramach Kongresu Eucharystycznego w Gdyni w 1939 roku.

– Mija 85 lat od pierwszej Procesji Eucharystycznej na Morzu. To wtedy, 1 lipca 1939 r., (…) wyruszyli. Niebo się ucieszyło. Teraz też, kiedy doszliśmy do brzegu, niebo nam pozwoliło, abyśmy na falach Bałtyku mogli adorować Najświętszy Sakrament – mówił proboszcz Bazyliki Morskiej w Gdyni, ks. dr Edmund Skalski.  

Dla wiernych to wyjątkowe przeżycie.

– Jest to wyjątkowe przeżycie nie tylko dla ludzi morza, ale też dla tych, którzy przybyli z całej Polski – wskazał prezes zarządu Okręgu Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP, Julian Aleksander Michaś.

– Przede wszystkim przeżyłam duchowo – zaznaczyła uczestniczka procesji, pani Renata.

– Jestem z zawodu pracownikiem morza, już emerytowanym, ale odczułem to jako coś nadzwyczajnego – powiedział pan Janusz.

Sobotnia procesja odbyła się w ramach obchodów Dni Morza.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl