PAP/Art Service

Ks. abp M. Jędraszewski złożył na ręce Ojca Świętego rezygnację z urzędu metropolity krakowskiego

24 lipca ks. abp Marek Jędraszewski kończy 75 lat. Wtedy też osiągnie wiek emerytalny. Pod koniec kwietnia złożył więc na ręce Ojca Świętego rezygnację z pełnionego przez ponad siedem lat urzędu metropolity krakowskiego.

Ks. abp Marek Jędraszewski podczas wręczania nowych nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej nawiązał do beatyfikacji ks. Michała Rapacza i zwrócił uwagę, że jest on wzorem i zachętą, „by być nieugiętym w głoszeniu prawdy ewangelijnej światu takiemu, jaki jest”.

„Wszędzie szedł jako świadek Chrystusa na spotkanie swoich czasów. Wierny aż do końca” – mówił metropolita.

Podziękował przy tym kapłanom za włączenie się w aktywne przeżywanie Kongresu Eucharystycznego w Archidiecezji Krakowskiej oraz organizację uroczystości beatyfikacyjnych ks. Michała Rapacza.

Ks. Tadeusz Tylka, proboszcz parafii w Płokach, gdzie posługiwał do męczeńskiej śmierci bł. ks. Michał Rapacz, odebrał relikwie nowego błogosławionego, które były wniesione do Bazyliki Bożego Miłosierdzia podczas beatyfikacji. Do kościoła Narodzenia NMP w Płokach trafi też obraz beatyfikacyjny ks. Michała Rapacza.

Metropolita krakowski nawiązał do czerwonego paska, którym jest przepasany Pan Jezus na obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a który jest „znakiem miłości ofiarniej; miłości, która przynosi ludziom zbawienie”.

„Dziękuję za cały miniony rok pracy, różnego rodzaju zadań. Przed nami nowe zadania” – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

W kontekście zmian personalnych w Archidiecezji Krakowskiej metropolita zaznaczył, że dotyczą one także jego. 24 lipca kończy 75 lat. W związku z tym poinformował, że 25 kwietnia złożył na ręce Ojca Świętego – zgodnie z prawem – rezygnację z pełnionego przez ponad siedem lat urzędu Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego.

„Ojciec Święty zdecyduje, jak długo tutaj jeszcze przyjdzie mi pracować” – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

Archidiecezja Krakowska

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl