fot. Autorstwa Nieznany nieznany, kolor: old photos in color - T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29744046

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej organizuje upamiętnienie rotm. W. Pileckiego w 72. rocznicę jego śmierci

W 72. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego gdańskie Muzeum II Wojny Światowej organizuje trzydniową akcję #ZniczDlaRotmistrza. Przygotowano specjalną stronę internetową oraz darmowe znicze, które każdy chętny będzie mógł postawić pod pomnikiem bohatera.

https://twitter.com/muzeum1939/status/1263789635714658304

 

O rocznicowej akcji upamiętniającej Pileckiego poinformowała w piątek Hanna Mik, rzecznik prasowa Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) w Gdańsku.

Wyjaśniła ona, że znicze, które będzie można otrzymać za darmo i – po ich zapaleniu – ustawić je pod pomnikiem rotmistrza stojącym na muzealnym placu, dostępne będą od soboty do poniedziałku. W weekend rozdawane będą w placówce w godz. 9.30-18.00, a w poniedziałek od 09.30 do 16.00.

Hanna Mik dodała, że pierwsze 72 osoby, które w weekend odbiorą znicze, dostaną w prezencie papierowe wydanie „Raportu Witolda”, czyli zapis informacji z jego pobytu w KL Auschwitz-Birkenau.

Rzecznik poinformowała, że w poniedziałek rano pod pomnikiem bohatera stojącym na muzealnym placu złożą kwiaty dyrektor MIIWŚ Karol Nawrocki, europoseł Anna Fotyga, dyrektor gdańskiego oddziału IPN Mirosław Golon oraz delegacja uczniów z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku.

Hanna Mik dodała, że w ramach akcji #ZniczDlaRotmistrza MIIWŚ przygotowało specjalną stronę https://muzeum1939.pl/poznaj-witolda-pileckiego. Można na niej znaleźć m.in. biogram rotmistrza Pileckiego, filmy, wywiady i artykuły opowiadające o tym bohaterze, audiobook „Raport Witolda” czy treść przesłania córki bohatera Zofii Pileckiej–Optułowicz skierowanego do uczestników uroczystości odsłonięcia pomnika jej ojca na placu MIIWŚ.

***

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu w Rosji, a wychowywał w Wilnie. W 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył w obronie Warszawy. We wrześniu 1939 r. jako podporucznik rezerwy uczestniczył w walkach z Niemcami pod Piotrkowem Trybunalskim. W okupowanej stolicy współtworzył konspiracyjną organizację wojskową, Tajną Armię Polską.

Aby zdobyć materiały wywiadowcze o tworzonych przez hitlerowców obozach koncentracyjnych, dobrowolnie dał się hitlerowcom uwięzić podczas łapanki w Warszawie. Trafił do Auschwitz. Założył tam wśród więźniów konspiracyjną organizację, przekazywał na zewnątrz informacje o ludobójstwie w obozie. Uciekł z Auschwitz w 1943 r. Walczył w Powstaniu Warszawskim, po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej.

Wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu gen. Władysława Andersa. Został schwytany przez UB, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce jego pochówku nie zostało ujawnione przez władze komunistyczne. Prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono, wraz z innymi ofiarami, do dołów śmierci na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

W 1995 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 – Orderem Orła Białego. We wrześniu ub.r. na placu przed MIIWŚ w Gdańsku odsłonięto pomnik tego bohatera.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl