Gdańsk: „Dobrobyt a dobro bytu” – trwa 3-dniowa konferencja poświęcona zagrożeniom w dziele wychowania
O zagrożeniach rozwoju osobowości młodego człowieka dyskutują prelegenci w Gdańsku podczas trzydniowej konferencji. Spotkanie poświęcone zagrożeniom w dziele wychowania odbywa się w Gdańsku już po raz 12. W tym roku podjęto temat: „Dobrobyt a dobro bytu”.
W dzisiejszym świecie pojawia się sporo zagrożeń związanych z rozwojem młodego człowieka. Dlatego niewątpliwie należy o nich mówić. Odpowiedzią jest organizowana co roku w Gdańsku konferencja – mówi prof. Franciszek Makurat.
– Aktualny temat to aktualne zagrożenia, które wynikają zarówno z internetu, cyberprzestrzeni i wszystkich treści kierowanych głównie do młodych ludzi. Dzisiejsza konferencja związana jest z zagrożeniami wypływającymi – można powiedzieć również najogólniej – ze wszystkich środków masowego przekazu – wskazuje prof. Franciszek Makurat.
W tym roku prelegenci szukają odpowiedzi na kwestie dotyczące tego co zrobić, by młody człowiek nie popadł w otchłań dobrobytu – akcentuje ks. Grzegorz Daroszewski.
– Dzisiaj społeczeństwo jest bardzo konsumpcyjne, nastawione na to, żeby posiadać, co też stwarza różnego rodzaju uzależnienia – mówi ks. Grzegorz Daroszewski.
Ks. bp Zbigniew Zieliński zauważa, że jeszcze nie tak dawno, kiedy w Polsce brakowało wielu artykułów, nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że pełne półki w sklepach mogą stanowić przeszkodę w samorealizacji.
– Niepohamowany konsumpcjonizm jest ogromnie problematyczny również w dziele wychowania – zwraca uwagę biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.
Ważne jest to, by młodzi umieli spojrzeć na wszelkie dobro, w takim kierunku, aby przede wszystkim się z nim dzielić – mówi Renata Mroczkowska z Towarzystwa Edukacyjnego Lokomotywa.
– Faktem jest, że nasze społeczeństwo się bogaci. To jest bardzo dobre, ale my właśnie musimy piękną, odpowiedzialną drogą kształtować to przyszłe pokolenie – zaznacza Renata Mroczkowska.
Z troski rodziców o przyszłość swoich dzieci w kontekście zagrożeń duchowych powstał Różaniec Rodziców.
– Różaniec Rodziców powstał 17 lat temu i od razu naszą refleksją było to, że potrzebne jest to dobro duchowe dzieciom, nie tylko to dobro materialne – nawet nie tylko wiedza, ale również ta siła duchowa, która płynie z modlitwy i troski – wskazuje Ireneusz Rogala.
Coroczne konferencje dotyczące zagrożeń związanych z rozwojem człowieka organizuje Towarzystwo Edukacyjne Lokomotywa. Spotkania wspiera także „Solidarność”.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że przynajmniej raz w roku jest taka możliwość, żeby nauczyciele spotykali się i rozmawiali nie tylko o sprawach kształcenia, ale i wychowania młodych ludzi – mówi Wojciech Książek z NSZZ „Solidarność”.
Inicjatorem konferencji był śp. ks. Janusz Witkowski. To on 12 lat temu zaproponował spotkanie, powołując do uczestnictwa w konferencji przedstawicieli różnych środowisk edukacyjnych i wychowawczych.
TV Trwam News/RIRM