(fot. PAP/EPA)

Gazprom zmniejsza dostawy gazu do Europy

Gazprom zmniejsza prognozy eksportu gazu do Europy a PGNiG analizuje zakup aktywa w Norwegii. Rosyjski koncern poinformował, że zamierza wyeksportować do Europy i Turcji 158 mld 400 mln m sześc. gazu w bieżącym roku. W zeszłym roku eksport ten wyniósł 161,5 mld m sześc. gazu.

Gazprom poinformował również, że mniej gazu wyeksportuje w tym roku do państw bałtyckich – 56 mld 400 mln msześc. wobec 59 mld 400 mln msześc. w roku ubiegłym.

Poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki, mówi że takie informacje nie są zaskoczeniem w kontekście wykorzystywania przez Rosjan gazu jako narzędzia politycznego.

– Trudno się dziwić, że odbiorcy tego rosyjskiego gazu w Europie będą szukali innych źródeł dostaw, będą starali się zastąpić, przynajmniej częściowo dostawy z Gazpromu innymi i można przypuszczać, że ten eksport Gazpromu do Europy będzie malał, a nie rósł, co jest dobrą sytuacją i naprawdę ten kierunek i tę tendencję należałoby podtrzymywać. Równocześnie jest tak, że Rosjanie szukają zbytu na swój gaz w innych kierunkach – mówi poseł Piotr Naimski.

Tymczasem PGNiG analizuje zakup kolejnych aktywów poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii. Rozpatrywany jest zakup aktywa podobnej wielkości jak złoże Skarv – powiedział prezes spółki Mariusz Zawisza.

Spółka przygląda się też koncesjom w Stanach Zjednoczonych.

RIRM/PAP

 

drukuj