fot. twitter.com/tpietrasienski

Gaz System: do terminalu LNG dotarła 18. dostawa

Do Terminalu LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu zawinął statek ze skroplonym gazem ziemnym. To już 18. dostawa surowca do kraju – poinformował we wtorek na twitterze rzecznik Gaz Systemu Tomasz Pietrasieński.

Moc regazyfikacyjna terminala w Świnoujściu to 5 miliardów metrów sześciennych rocznie, czyli mnie więcej tyle, ile wynosi jedna trzecia polskiego zapotrzebowania. Gazoport jest zbudowany w taki sposób, że w razie potrzeby można będzie powiększyć jego moc regazyfikacyjną do 10 miliardów metrów sześciennych rocznie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na mocy dwóch kontraktów z państwową firmą Qatargas kupuje w emiracie skroplony gaz ziemny, który trafia statkami do terminalu LNG w Świnoujściu. Od 2018 roku dostawy z Kataru dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa mają wynosić około 2,7 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Na początku czerwca do Terminalu LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarł pierwszy statek z ładunkiem LNG ze Stanów Zjednoczonych.

PAP/RIRM

drukuj