fot. pixabay.com

Francja: Policjanci z całego kraju demonstrują przed budynkiem parlamentu

Tysiące funkcjonariuszy francuskiej policji przybywa w środę na demonstrację przed siedzibą Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu. „Jesteśmy zdeklasowani i zostawieni sami sobie” – skandują zebrani.

Policjanci postanowili demonstrować w Paryżu, ponieważ uważają, że ich codzienna praca stała się nie do zniesienia – podkreślają związki zawodowe policji, które organizują protest.

Przed budynkiem Zgromadzenia Narodowego zebrały się już tysiące policjantów w cywilnych ubraniach z niebieskimi flagami określającymi ich przynależność związkową. Funkcjonariusze domagają się zwiększenia bezpieczeństwa pracy oraz zaprzestanie wypuszczania przestępców na wolność przez wymiar sprawiedliwości. Protestują przeciwko przemocy i atakom na policjantów.

Transparent ze słowami „Mamy być opłacani, aby służyć, a nie umierać” widnieje na scenie do przemówień, na której policja została przedstawiona jako cel strzelniczy przestępców.

„Policjantom nie brakuje odwagi, ale brakuje wsparcia” – uważa były szef policji krajowej i obecny wiceprzewodniczący stołecznego regionu Ile-de-France Frederic Pechenard.

„Dziś policja ma wrażenie, że jest całkowicie opuszczona, funkcjonuje w warunkach absolutnej przemocy” – podkreślił z kolei związkowiec Patrice Ribeiro.

W manifestacji zapowiedział swój udział szef MSW Francji Gerald Darmanin, politycy Partii Socjalistycznej i Komunistycznej Partii Francji.

Złość policjantów budzi – jak podkreślają uczestnicy demonstracji – wypuszczanie na wolność przestępców bez odbycia kary, rosnąca przemoc i ataki na funkcjonariuszy.

„Nasze życie i zdrowie są codziennie narażone, mamy tego dość. Jesteśmy źle opłacani i całkowicie zdeklasowani” – podkreślił protestujący policjant, nawiązując do głośnych zabójstw funkcjonariuszy w ostatnich tygodniach.

„Wzrost przemocy, zabójstwa policjantów w ostatnim czasie oraz zagrożenie terroryzmem we Francji skłoniły policjantów i wojskowych do publikacji listów otwartych zawierających ostrzeżenie przed łamaniem wartości Republiki. Francuzi popierają te apele” – powiedział prof. Luc Rouban z Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Paryżu, komentując publikację listów emerytowanych policjantów i wojskowych do władz. Apele te zostały upublicznione w kwietniu i maju.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl