Francja wyśle do Jordanii sześć myśliwców Mirage, by walczyły z IS

Francja wyśle sześć myśliwców typu Mirage do Jordanii, by atakowały stamtąd cele Państwa Islamskiego (IS) w Iraku – poinformował w środę szef resortu obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Myśliwce wesprą prowadzone tam operacje wojskowe – powiedział minister.

Francuscy dyplomaci powiedzieli nieoficjalnie agencji Reutera, że stacjonowanie Mirage’y w bazie w Jordanii pozwoliłoby na zwiększenie częstotliwości nalotów oraz skróciłoby czas i koszty dotarcia myśliwców na miejsce akcji.

Francuskie siły powietrzne wysłały już na ten front dziewięć myśliwców wielozadaniowych typu Rafale. W operacji nad Irakiem biorą też udział samoloty rozpoznawcze ATL2. Maszyny stacjonują we francuskiej bazie lotniczej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Pierwsze uderzenie francuskich sił powietrznych na dżihadystów na irackim terytorium nastąpiło 19 września.

Operacje lotnictwa amerykańskiego i francuskiego przeciw dżihadystom w Iraku trwają od połowy września. Mają one na celu wsparcie wojsk irackich i kurdyjskich bojowników walczących z Państwem Islamskim.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl