fot. PAP/EPA

Zamach na synagogę w Jerozolimie – pięciu zamordowanych

Ojciec Święty Franciszek apeluje o położenie kresu przemocy w Ziemi Świętej. Wczoraj w zamachu na synagogę w Jerozolimie zginęło pięć osób, a co najmniej siedem zostało rannych.

Na Środowej Audiencji Generalnej Papież Franciszek wyraził swój ból związany z zaistniałą sytuacją, zapewniając również wszystkich poszkodowanych o modlitwie.

– Z niepokojem śledzę alarmujący wzrost napięcia w Jerozolimie i innych miejscach Ziemi Świętej oraz niedopuszczalne epizody przemocy, nie oszczędzającej nawet miejsc kultu. Zapewniam o szczególnej modlitwie za wszystkie ofiary tej tragicznej sytuacji i za wiele więcej osób, ponoszących tego konsekwencje – powiedział Ojciec Święty.

Do ataku na  synagogę doszło w ultraortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy Har Nof. Mieszkająca w pobliżu pani Estera tak wspomina ten dzień.

– Mój mąż się obudził. Usłyszał, jak ktoś krzyczy: ,,morderstwo, morderstwo”. Był zszokowany, zadzwonił po policję. Obudziłam się. Nie wiedziałam co się dzieje. Podeszłam do okna i zobaczyłam przyjeżdżającą policję. Uświadomiliśmy sobie, że w środku synagogowi doszło do morderstwa – powiedziała mieszkająca w okolicy kobieta.

W ataku na synagogę, przeprowadzonym przez dwóch Palestyńczyków, zginęło czterech rabinów. Piąta ofiara to ciężko ranny funkcjonariusz, który zmarł kilka godzin później. Mordu dokonano w czasie porannych modłów w świątyni. Jak podały izraelskie media – uzbrojeni w pistolet, noże i siekiery sprawcy zostali zastrzeleni przez policję. Pochodzili oni z zamieszkałej przez arabskich Palestyńczyków wschodniej Jerozolimy. Do ataku przyznały się Brygady Ali Abu Mustafa, zbrojne ramię lewicowego Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział „wyrównanie rachunków z terrorystami”.

– Jesteśmy w trakcie kampanii w wojnie z terroryzmem. Zawsze zwyciężamy i teraz też tak będzie. Ci, którzy chcą nas wyprzeć z naszego państwa i stolicy nie osiągną celu. Prowadzimy walkę o Jerozolimę, naszą wieczną stolicę – dodał Benjamin Netanjahu.

Izraelski premier polecił wzmocnienie środków bezpieczeństwa na ulicach Jerozolimy i zniszczenie domów uczestników ataku. Minister bezpieczeństwa publicznego Izraela zapowiedział częściowe zniesienie ograniczeń prawnych dotyczących noszenia broni.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj