Formalny szczyt Unii Europejskiej w sprawie Brexitu

Szefowie 27 krajów Unii Europejskiej spotkają się na formalnym szczycie, aby przyjąć wytyczne do negocjacji związanych z tzw. Brexitem. Posiedzenie odbędzie się bez Wielkiej Brytanii.

W rozmowach weźmie udział główny negocjator ze strony Komisji Europejskiej Michel Barnier.

Dokument z wytycznymi odnośnie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE udało się przygotować jeszcze przed szczytem. Uwzględniono w nim postulaty Polski.

Poseł Konrad Głębocki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej, zauważa, że w najistotniejszych sprawach państwa Unii mówią jednym głosem.

– Myślę, że w głównych sprawach jest zgoda. Po pierwsze, trzeba jak najszybciej zminimalizować niepewność dla obywateli i dla firm. Myślę, że potwierdzenie praw obywateli polskich w Wielkiej Brytanii będzie uzgodnione bardzo szybko. W wytycznych Rady Europejskiej jest też punkt o tym, że będą oddzielone negocjacje, co do warunków wyjścia, które będą najpierw prowadzone od przyszłych relacji z Wielką Brytanią. Mowa jest o tym, że musi być osiągnięty odpowiedni postęp, jeśli chodzi o warunki wyjścia, żeby móc przejść do kwestii dalszej współpracy z Wielką Brytanią – wskazuje Konrad Głębocki.   

Obok gwarancji praw dla obywateli UE mieszkających na Wyspach istotnym uzgodnieniem będą rozliczenia finansowe z Brukselą. Wieloletni budżet unijny kończy się w 2020 roku.

W ubiegłorocznym referendum 52 proc Brytyjczyków poparło opuszczenie wspólnoty. Pod koniec marca tego roku rząd Premier Thersy May uruchomił przewidzianą w art. 50 traktatu z Lizbony procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Negocjacje mają potrwać dwa lata.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl