Fiński koronamat wchodzi na rynek. Wynik w teście oddechowym – poniżej minuty

Tester koronawirusa, działający podobnie jak alkomat, daje wynik pozytywny lub negatywny w ciągu kilkudziesięciu sekund. Fińska firma, która opracowała analizator wykrywający infekcję COVID-19 w wydychanym powietrzu, otrzymała certyfikację CE dla urządzeń medycznych i w styczniu wprowadza tester do sprzedaży.

Na analizę próbki potrzeba około 45 sekund. Kolejna osoba może być testowana tym samym urządzeniem w odstępie około 2 minut. W ciągu godziny można przetestować około 30 osób. Wynik negatywny albo pozytywny w postaci zielonego lub czerwonego sygnału odczytywany jest z aplikacji mobilnej na smartfonie.

„BreathPass” rozpoznaje związki wywołujące infekcje koronawirusowe. W wydychanym powietrzu są określone biomarkery typowe dla zmian w płucach, spowodowanych przez koronawirusa. Opracowane rozwiązanie pozwala wykryć COVID-19 zarówno wśród osób z objawami infekcji, jak i bezobjawowych – przekazano w komunikacie firmy Deep Sensing Algorithms z Tampere, zajmującej się rozwiązaniami technologicznymi w obszarze opieki zdrowotnej. Podkreślono, że analizator jest obecnie „najszybszym na świecie testerem koronawirusa” i pierwszym tego typu dopuszczonym do obrotu.

Koronamat, jako urządzenie medyczne, powinno być użytkowane przez wykwalifikowany personel z wykształceniem medycznym. Może znaleźć zastosowanie m.in. w gabinetach lekarskich, dentystycznych, gabinetach szkolnych czy też na lotniskach, a także – ze względu na „nieinwazyjność” pomiaru i łatwość użycia – w innych miejscach, związanych np. ze spędzaniem czasu wolnego.

Pilotaż działania urządzenia przeprowadzano m.in. w jednym z ośrodków zdrowia w Helsinkach. Koronamat testowano także za granicą, na terenie Unii Europejskiej oraz na innych kontynentach.

Cena samego urządzenia odpowiada cenie droższego smartfona, a koszt jednego pomiaru to kilka euro. Urządzenie może wejść do użytku już w styczniu 2022 roku – przekazał dyrektor firmy Pekka Rissanen, cytowany we wtorkowym wydaniu fińskiego dziennika „Iltalehti” – dodając, że „skuteczność analizatora plasuje się między testami domowymi a testem PCR”.

Pacjenci zainfekowani ostatnim szeroko rozpowszechnionym wariantem koronawirusa Omikron brali również udział w badaniach klinicznych. BreathPass „działa z większą skutecznością” niż większość stosowanych obecnie testów antygenowych – wynika z informacji prezentowanych przez firmę.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl