fot. PAP/EPA

Fiasko ws. rozmów o Cyprze

Rozmowy prowadzone w Szwajcarii w sprawie konfliktu na Cyprze zakończyły się fiaskiem. Ponad 40 letni konflikt nie zostanie zażegnany.

Spotkanie skomentował Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ, mówiąc, że „konferencja na Cyprze została zamknięta bez porozumienia”. Jednak – jak dodał sekretarz ONZ – nie oznacza to, że kolejne inicjatywy w celu rozwiązania problemu nie są możliwe. Ostatnia, bardzo burzliwa dyskusja zakończyła się dziś o godz. 2.00 nad ranem. Nie ujawniono, co było powodem braku porozumienia.

– Nie chciałbym wskazywać konkretnego problemu. Jest oczywiste, że obie delegacje nadal były zbyt odległe od siebie w odniesieniu do pewnej liczby kwestii i dlatego porozumienie nie było możliwe – podkreślił sekretarz generalny Antonio Guterres.

Podczas trwających w Szwajcarii rozmów na Cyprze protestowali mieszkańcy, żądając od władz pojednania i pokoju. Podział na grecką i turecką część Cypru nastąpił w 1974 roku. Był to efekt interwencji armii tureckiej w odpowiedzi na zamach stanu przeprowadzony przez greckich nacjonalistów z Cypru. Od lat na wyspie prowadzone są negocjacje na temat ponownego zjednoczenia. Do tej pory bez rezultatu.

TV TRWAM/RIRM

drukuj