fot. https://www.faustyna.pl/zmbm/kaplica-z-laskami-slynacym-obrazem-jezusa-milosiernego-i-grobem-sw-faustyny/?wide=true

Ferdynand Majerski autorem ołtarza głównego w kaplicy klasztornej sanktuarium w Łagiewnikach

Znane już jest nazwisko artysty, który wykonał ołtarz główny w kaplicy klasztornej w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. To w tej kaplicy znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego.

Wyjątkowego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, badając archiwa Dąbrowskich w Żołyni.

– To odkrycie dotyczy projektanta i wykonawcy ołtarza głównego w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach – powiedziała s. Elżbieta Siepak, rzecznik Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Do tej pory we wszystkich opracowaniach przekazywana była informacja, że ołtarz główny w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach, gdzie znajduje się również oryginał obrazu Jezusa Miłosiernego, wykonał nieznany artysta z Przemyśla.

– Dzisiaj już ten nieznany artysta ma swoje imię i nazwisko. Nazywa się Ferdynand Majerski. Robił ten ołtarz ze swoim synem Stanisławem – poinformowała rzecznik Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Firma Majerskich, jak mówiła siostra Elżbieta Siepak, należała do największych firm rzeźbiarskich w Galicji. Miała swoją filię we Lwowie, cieszyła się też pozytywną opinią.

– Dlatego zamawiali tam swoje prace nie tylko inwestorzy kościelni, ale także świeccy. Pracowali dla całej południowej Polski, okolic Lwowa – dodała s. Elżbieta Siepak.

Ołtarz pierwotnie wykonany został do kaplicy klasztornej, z której korzystały wyłącznie siostry i dziewczęta. Dziś mogą podziwiać go wszyscy, którzy przybywają do sanktuarium w Łagiewnikach, skąd w sposób szczególny roznosi się orędzie o Bożym Miłosierdziu.

TV Trwam News

drukuj