Eutanazja na życzenie

Minister sprawiedliwości niemieckiego rządu Sabine Leutheusser – Schnarrenberger  chce zlikwidować kary za asystowanie przy eutanazji. Funkcjonować ma tylko jeden warunek, żeby nie pójść do więzienia – trzeba zrobić to za darmo.

 Eutanazja w Niemczech do dziś jest zakazana, ale tylko w formie „czynnej” – nie można zrobić śmiertelnego zastrzyku choremu. Ale jeśli lekarz postawi szklankę z trucizną, a chory ją wypije to jest to zgodne z tamtejszym prawem.

 Już niedługo w Niemczech mogą zniknąć kary za asystowanie przy eutanazji. Oznacza to, że  tzw. wspomagane samobójstwo byłoby dopuszczalne.

Od kilku lat trwają debaty, jak łatwiej zabijać ludzi. Minister Leutheusser – Schnarrenberger chce by wszelka „pomoc” przy eutanazji była zgodna z prawem. Ale tylko wtedy kiedy nie jest to „pomoc” za pieniądze.  Tym razem proponuje się, aby pomoc przy eutanazji nie była karana, powiedział Bogdan Chazan, lekarz, prof. Ginekologii i położnictwa.

Audio MP3
Pobierz
Wśród osób, które będą mogły pomagać przy samobójstwie obok rodziny i znajomych pacjenta są także lekarze i pielęgniarki.

Jedynym ograniczeniem miałby być zakaz dokonywania eutanazji za pieniądze, czyli przez profesjonalne firmy, tj. szwajcarska Dignitas, która asystuje przy samobójstwach.

Bogdan Chazan – akcentuje, że zadaniem lekarza jest obrona życia a uczestniczenie w eutanazji budzi wątpliwości natury etycznej. Myślę, że zabijanie człowieka na życzenie jest znakiem dzisiejszych czasów. Mam nadzieję, że następne pokolenia będą traktować to z niesmakiem i odetną się od takiego postępowania – stwierdził lekarz.

Audio MP3
Pobierz

Niektórzy, niemieccy politycy, określający siebie mianem chrześcijańskich demokratów, chcą zablokować projekt minister.

Tendencja liberalizowania prawa o eutanazji, tak by stała się całkowicie legalna istnieje w Niemczech od lat.

drukuj