fot. PAP/EPA

Europejski trybunał wyda dziś precedensowe orzeczenie ws. małżeństwa osób homoseksualnych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda dziś precedensowe orzeczenie ws. definicji małżeństwa w kontekście związku zawartego między dwoma homoseksualistami.

Sprawa dotyczy jednego z obywateli Stanów Zjednoczonych, który – w oparciu o belgijskie prawo – wstąpił z obywatelem Rumunii w związek oparty na prawach małżeństwa. Amerykanin nie posiadał obywatelstwa żadnego z państw unijnych, ale chciał zamieszkać ze swoim partnerem i pracować w Rumunii.

Unijna dyrektywa o swobodnym przepływie osób w obrębie Wspólnoty daje takie prawo automatycznie współmałżonkom obywateli krajów członkowskich. Rumunia nie uznaje małżeństw osób tej samej płci.

Unijny trybunał odpowie więc, czy w kraju nieuznającym tzw. małżeństw jednopłciowych można traktować osoby, które zawarły taki kontrakt w innym kraju unijnym, jako małżonków.

Jeśli sędziowie orzekną, że tak, wówczas Rumunia i inne kraje, jak np. Polska, będą zobligowane uznawać jednopłciowe związki zawarte za granicą.

Powodem do obaw jest m.in. opinia rzecznika generalnego TSUE – mówi Magdalena Trojanowska, prezes zarządu Stowarzyszenia Rodzice Chronią Dzieci.

– Prawdopodobnie dojdzie do próby ustalenia definicji współmałżonka. Mamy wystawioną już opinię przez rzecznika generalnego Unii. Ten pan w opinii twierdzi, że taka definicja współmałżonka jak najbardziej powinna określać również osoby tej samej płci. Według niego w orzecznictwie są już interpretacje rodziny i związku małżeńskiego, które określają osoby tej samej płci i Unia powinna stworzyć jednolitą definicję dla wszystkich państw – zaznacza prezes.

Fundacja Mamy i Taty oczekuje, że w kwestii orzeczenia unijnego trybunału wypowie się polski Trybunał Konstytucyjny, rząd i parlamentarzyści.

O interwencję polskiego rządu w tej sprawie bezpośrednio w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej apeluje z kolei Inicjatywa Stop Seksualizacji Naszych Dzieci.

RIRM

drukuj