Olsztyn: Wyrok wobec grupy przestępczej za pranie brudnych pieniędzy

Na kary od 8 lat do 2,5 roku pozbawienia wolności oraz kary więzienia w zawieszeniu skazał Sąd Okręgowy w Olsztynie członków grupy przestępczej oskarżonych o pranie brudnych pieniędzy oraz za przestępstwa karno-skarbowe. Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze ABW.

Jak podał PAP we wtorek Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb, 30 maja tego roku Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał członków grupy przestępczej, którym postawiono zarzut prania brudnych pieniędzy, a także zarzuty karno-skarbowe.

Wobec lidera tej grupy, Dominika B. sąd wydał wyrok skazujący go na 8 lat pozbawienia wolności. Drugi z kierujących przestępczym procederem oraz jego syn otrzymali kary 3 oraz 2,5 lat więzienia. Pozostałe osoby, które pełniły rolę słupów, usłyszały wyroki pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do sądu wobec 9 podejrzanych. Grupa zajmowała się wprowadzaniem do obrotu finansowego środków pieniężnych w kwocie co najmniej 7 mln zł dla uzyskania znacznej korzyści majątkowej. W związku ze swoimi działaniami skazani narazili Skarb Państwa na stratę w wysokości ponad 12 mln zł – podał Żaryn.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Olsztyna.

PAP/RIRM

drukuj