Estonia: trwa dwudniowy szczyt UE poświęcony cyfryzacji

W stolicy Estonii Tallinie trwa dwudniowy szczyt Unii Europejskiej poświęcony cyfryzacji. Przywódcy mają rozmawiać o utrzymaniu Europy na czele zmian technologicznych. Polska – reprezentowana przez premier Beatę Szydło – chce, żeby swobodny przepływ danych stał się piątą swobodą wspólnego rynku.

Dwudniowe obrady są także okazją do omówienia problemów dotyczących bieżącej polityki w tym m.in. migracji.

W środę Komisja Europejska zaproponowała stworzenie nowego unijnego programu przesiedleń, w ramach którego w ciągu najbliższych dwóch lat do Europy miałoby być przeniesionych co najmniej 50 tys. osób wymagających ochrony międzynarodowej. Program byłby dobrowolny.

Ważne, że Komisja Europejska nie wraca już do przymusowej relokacji – ocenił w rozmowie z naszym reporterem poseł Konrad Głębocki z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

– To jest, można powiedzieć, sukces Polski i Węgier, ponieważ bez tego oporu ze strony naszych państw sądzę, że przymusowa relokacja byłaby wdrażana. Myślę, że dobrowolność jest dobrym kierunkiem, chociaż osobiście uważam, że dalszy napływ emigrantów, w szczególności islamskich, w ogóle do państw Unii Europejskiej powoduje, że w tych państwach już nawet powrót do korzeni chrześcijańskich będzie niezwykle utrudniony w przyszłości – powiedział poseł Konrad Głębocki.

We wtorek wygasła decyzja o relokacji przez państwa Unii Europejskiej nielegalnych migrantów z Grecji i Włoch. Od początku budziła ona ogromne kontrowersje. Ostatecznie udało się przenieść znacznie mniej osób niż zakładano.

RIRM

drukuj