fot. twitter.com/RuchNarodowy

Ruch Narodowy, Wolność i G. Braun poparli postulaty AfD ws. reformy UE

Przedstawiciele koalicji: Ruch Narodowy, Wolność oraz Grzegorz Braun poparli w czwartek postulaty niemieckiej partii AfD, która domaga się zreformowania UE. Ich zdaniem, AfD słusznie domaga się zahamowania napływu imigrantów i przywrócenia suwerenności państw.

Dziennik „Die Welt” poinformował, że narodowo-konserwatywna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) domaga się radykalnej reformy UE. Na transformację daje 5 lat, licząc od 26 maja, czyli daty wyborów do Parlamentu Europejskiego. Gdyby postulaty partii nie zostały spełnione do 2024 roku, to – według AfD – powinno dojść do dexitu, czyli – wystąpienia Niemiec z Unii.

W czwartek do tych informacji odnieśli się na konferencji prasowej w Sejmie: prezes Wolności Janusz Korwin-Mikke, członek zarządu Ruchu Narodowego Witold Tumanowicz oraz szef stowarzyszenia „Pobudka”, reżyser i dokumentalista Grzegorz Braun.

Janusz Korwin-Mikke ocenił, że AfD słusznie domaga się „zahamowania napływu imigrantów i przywrócenia suwerenności państw, aby prawo unijne nie miało pierwszeństwa przed prawem krajowym”.

„My – jako Ruch Narodowy – popieramy dążenia do niepodległości i suwerenności państw narodowych w Europie. My, także tutaj w Polsce, będziemy dążyć do tego, aby Polska odzyskała suwerenność od Unii Europejskiej” – oświadczył Witold Tumanowicz.

Przypomniał, że środowiska „antyunijne, propolskie, suwerennościowe”, podjęły współpracę w ramach koalicji, która ma wystartować w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wyraził nadzieję, że po wyborach, Parlament Europejski będzie „jednym z najbardziej uniosceptycznych parlamentów w historii”.

Grzegorz Braun podkreślił z kolei, że koalicjanci są „wielkimi zwolennikami” swobody podróżowania i prowadzenia działalności gospodarczej, ale – jak zastrzegł – nie wyobrażają sobie kontynuacji „smutnej praktyki, w której polskie sprawy wewnętrzne są nieustannie narażone na bezpardonowe ataki i nagonkę, która przyprawia nam wszystkim gębę faszystów, antysemitów i eurokrytyków”.

„Jesteśmy w gruncie rzeczy euroentuzjastami, Europa to nasz ukochany kontynent, jej cywilizacja, jej tradycje, są wolnościowe i narodowe. Cenimy to sobie i dlatego pozostajemy miażdżącymi krytykami eurokołchozu” – powiedział Grzegorz Braun.

„Die Welt” poinformował, że wśród reform, których domaga się AfD, jest między innymi likwidacja Parlamentu Europejskiego i zastąpienie go 100-osobowym gremium delegatów wyłanianych przez parlamenty krajów członkowskich. Dalsze postulaty, to: przywrócenie walut narodowych, rezygnacja ze wspólnej polityki rolnej i środowiska czy pozbawienie UE kompetencji ustawodawczych.

Gdyby nie udało się zrealizować fundamentalnej reformy w ramach istniejącego systemu w ciągu jednej kadencji (europarlamentu – PAP), uważamy wystąpienie Niemiec bądź rozwiązanie UE i założenie nowej wspólnoty gospodarczej i interesów za niezbędne” – czytamy w projekcie programu, który ma zostać przyjęty podczas zjazdu partyjnego 11-14 stycznia.

Alternatywa dla Niemiec powstała w 2013 roku, jako partia przeciwników polityki kanclerz Angeli Merkel w kryzysie strefy euro. Obecnie największe zagrożenie dla Niemiec widzi w imigracji i islamie. Jest reprezentowana w Bundestagu (jako najsilniejsze ugrupowanie opozycyjne) i we wszystkich parlamentach landowych RFN.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl