Emeryci mają problemy ze spłatą długów

Seniorzy mają coraz większe problemy ze spłatą długów. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, wartość kredytów do spłacenia które obciążają emerytów po 65. roku życia urosła do kwoty 18 mld 700 mln zł. To o 2 mld zł więcej niż przed rokiem informuje jedna z gazet.

Ponad  21,1 proc. wartości tego portfela spłacane jest z opóźnieniem i to dużym, ponad 90-dniowym. Według danych BIK, ten odsetek wyraźnie się powiększył w porównaniu do danych sprzed roku, kiedy to opóźnionych kredytów było niespełna 16 proc.

Ekonomistka, prof. Grażyna Ancyparowicz, mówi, że przyczyny tego są złożone. Wskazuje, że często emeryci zaciągają kredyty, by pomóc swoim bliskim.

– Bardzo często zdarza się, że ktoś z członków rodziny ciężko choruje, albo zdarzają się jakieś wypadki losowe. Wówczas ludzie nie patrzą i jeśli tylko mają szansę, biorą ten kredyt, często w różnych bankach. Dopóki go spłacają, regulują odsetki – przynajmniej częściowo – to jakoś to funkcjonuje. Potem zaczynają się problemy – zwróciła uwagę prof. Grażyna Ancyparowicz.

Ekspert dodaje, że banki starają się pozyskać emerytów, ponieważ ze względu na stabilne dochody, są oni atrakcyjną grupą kredytobiorców.

RIRM

drukuj