fot. PAP/Radek Pietruszka

Po burzach zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

Pomoc mieszkańcom, którzy ucierpieli w wyniku burz to główny temat posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz, który zebrał się w Warszawie.

W wyniku nawałnic straż pożarna od niedzieli interweniowała prawie 6 tys. razy. W kraju w wyniku tych zdarzeń zginęła jedna osoba, 17 zostało poszkodowanych. Wiatr uszkodził łącznie prawie 800 budynków. W wielu miejscach kraju nie ma prądu – wiatr zerwał linie energetyczne.

„Chodzi o to żeby maksymalnie skoordynować pomoc dla tych, którzy ucierpieli, by ta pomoc dotarła jak najszybciej. Będziemy też rozmawiali o konkretnej pomocy finansowej, a także o tym jak działał również Regionalny System Ostrzegania” – powiedziała Kopacz.

Podkreśliła, że w niedzielę podczas wizyty w Małopolsce, była na bieżąco informowana przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa o rozwoju sytuacji. Podziękowała wszystkim służbom, które pracują na usuwanie skutków burz i pomagają mieszkańcom.

Jak poinformował zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. Gustaw Mikołajczyk, najtrudniejsza sytuacja w tej chwili jest w województwie małopolskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim; w woj. kujawsko-pomorskim w miejscowości Zawały, w woj. dolnośląskim we Wrocławiu, a w małopolskim – w Krakowie.

Podał, że największe straty poniesiono właśnie w Zawałach oraz gminie Morawica w województwie świętokrzyskim.

„Sytuację traktujemy już jako opanowaną” – podkreślił Mikołajczyk. Jak mówił, strażacy teraz głównie zajmują się pracami porządkowymi.

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego jest organem doradczym w sprawach koordynowania działań podejmowanych w ramach zarządzania kryzysowego; w jego skład wchodzą m.in. szefowie MON, MSW, MSZ oraz przedstawiciele różnych służb.

PAP

drukuj