fot. PAP/Rafał Guz

Ekspertyzy prawne od absolwentki geografii

Ministerstwo Skarbu Państwa za czasów koalicji PO–PSL zamawiało ekspertyzy prawne … u absolwentki geografii. Obecne władze resortu złożyły zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego wiceministra Krzysztofa Łaszkiewicza i jednego z urzędników, który potwierdzał odbiory ekspertyz.

Umowa przewidywała przygotowanie ekspertyz prawnych m.in. w sprawie orzecznictwa Sądu Najwyższego czy zmian w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji.

Co istotne absolwentka geografii to znajoma wiceministra. Skończyła studia podyplomowe z zarządzania i bankowości. Jej doradztwo kosztowało ponad 63 tys. zł.

Wiceminister Skarbu Maciej Małecki zwraca uwagę, że wiceminister z koalicji PO – PSL zmawiał prawne konsultacje mimo, iż w resorcie pracowało kilkuset specjalistów.

W tym resorcie miał podległych, świetnych prawników, ludzi z tytułem doktora nauk prawnych. Mimo tego uznał, że jakąś wartością dodaną dla Ministerstwa Skarbu Państwa będą opinię przygotowaną przez panią, która ukończyła geografię, ukończyła studia podyplomowe z zarządzania w bankowości i zapłacił za to ponad 63 tys. zł. Do wyjaśnienia pozostaje także fakt czy wpływ na podpisanie przez ówczesnego wiceministra takiej umowy właśnie z tą osobą miał fakt, że oboje współpracowali na płaszczyźnie zawodowej w jednej ze spółek – akcentuje wiceminister Maciej Małecki.

Ministerstwo Skarbu Państwa na początku roku ujawniło audyt przeprowadzony w resorcie i podległych mu spółkach. Dotyczyło to lat, kiedy u władzy była koalicja PO-PSL. W dokumencie wskazano na niegospodarność.

RIRM

drukuj