Eksperci: Katar i Arabia Saudyjska wspomagają terrorystów

Arabia Saudyjska i Katar sponsorują ugrupowania sunnickie uważane za terrorystyczne – wskazują niezależni eksperci. Oficjalnie przedstawiciele tych państw zaprzeczają tej informacji.

O tym, gdzie przekazywane są pieniądze z Arabii Saudyjskiej i Kataru mówi w rozmowie z naszym dziennikarzem były ambasador w Afganistanie Marcin Krzyżanowski.

– Tajemnicą poliszynela jest, że Arabia Saudyjska i Katar wspierają ugrupowania sunnickie, uważane za terrorystyczne, przede wszystkim Jabhat al-Nusra i współtworzony przez to ugrupowanie sojusz  Jaish al-Fatah, który ma szerokie powiazania z Al-Kaidą – tłumaczy Marcin Krzyżanowski.

Finansowanie tych organizacji jest elementem polityki zagranicznej określonych państw – i tu prym wiedzie Arabia Saudyjska. Z drugiej strony, organizacje sunnickie otrzymują prywatne datki od bogatych biznesmenów popierających ich działalność. Wiele wskazuje na to, że Arabia Saudyjska wspierała również tzw. Państwo Islamskie.

– Ma to związek z tym, że Arabia Saudyjska i Katar za wszelką cenę chciały osłabić wpływy Iranu oraz Rosji w tym regionie. Aby tego dokonać trzeba było obalić rząd prezydenta Baszszara al-Asada. Za wszelką cenę, czyli sprzymierzając się z ugrupowaniami typu Państwo Islamskie czy Jabhat al-Nusra. Do tej pory nie przyniosło to rezultatu, ale nie poddają się – podkreśla były ambasador.

Sześć lat temu portal WikiLeaks ujawnił tajny dokument Departamentu Stanu USA z grudnia 2009 roku podpisany przez sekretarz stanu Hillary Clinton. Wynika z niego, że to Arabia Saudyjska jest najważniejszym źródłem finansowania sunnickich terrorystów. Departament Stanu apelował wtedy do amerykańskich dyplomatów, aby podwoili zabiegi mające na celu powstrzymanie napływu pieniędzy z Arabii Saudyjskiej, a także z Kataru, Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich do ekstremistów w Pakistanie i Afganistanie.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl