Ekshumacja ciała prezydenta Kaczorowskiego

Śledczy przeprowadzili ekshumację zwłok prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. To kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej.

Ciało Ryszarda Kaczorowskiego to jedno z czterech, co do których prokuratura podejrzewa, że mogło dojść do pomyłki i zamiany.

Ekshumacji poddane będzie także inne ciało ofiary katastrofy smoleńskiej, które mogło zostać zamienione z ciałem prezydenta.

Doczesne szczątki prezydenta leżą w Panteonie Wielkich Polaków w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. Jego zwłoki mają zostać stamtąd przewiezione na szczegółowe badania najpierw do Krakowa, a potem do Wrocławia, gdzie specjaliści przeprowadzą sekcję zwłok.

Podejrzenie zamiany ciał w przypadku Ryszarda Kaczorowskiego jest szczególnie bulwersujące, bo dotyczy prezydenta – mówi mec. Bartosz Kownacki, pełnomocnik rodzin ofiar.

– To jest osoba, która przez wiele lat reprezentowała państwo Polskie. – To  niepodległe państwo Polskie. Dziś okazuje się, że także w stosunku do prezydenta Polski, rząd nie potrafił zadbać o to, aby pochowano ciało we właściwym grobie. To jest kolejny przykład tego, że dziesiątego kwietnia, popełniono drastyczne błędy, zarówno po stronie rosyjskiej jak i po stronie polskiej. Dochodzi do pomylenia ciała prezydenta na uchodźstwie. To jest rzecz, która nie powinna się zdarzyć w żadnym państwie. To pokazuje w jaki sposób ten rząd traktuje swoich bohaterów, w jaki sposób traktuje osoby,  którym należy się szacunek i wdzięczność – mówił mec. Bartosz Kownacki.

Trudno zrozumieć to wszystko co się dzieje wokół katastrofy Smoleńskiej – akcentuje poseł. Antonii Macierewicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej.

– Trudno zrozumieć, jak do tego wszystkiego mogło dojść. Czy to są tylko pomyłki, czy ze strony rosyjskiej mamy do czynienia z jakimiś innymi intencjami i dążeniami. To wszystko będzie można rozstrzygnąć po przeprowadzonej ekshumacji, wtedy będziemy wiedzieć co naprawdę się stało. Najgorsze w tym wszystkim, poza zamętem i straszliwym bólem rodziny, jest także fakt iż to oznacza, że prokuratura nie badała dostatecznie przyczyn tragedii smoleńskiej. Bo nawet nie uznała za stosowne, żeby sprawdzić jaka była przyczyna zgonu tych, którzy tam polegli – dodał poseł Antoni Macierewicz.

Ryszard Kaczorowski będzie już szóstą ekshumowaną ofiarą katastrofy smoleńskiej. Pierwszą osoba był Zbigniew Wasserman, jego ciało badano w sierpniu 2011 roku. Kolejnymi osobami byli Przemysław Gosiewski i Janusz Kurtyka. We wrześniu przeprowadzono ekshumację Anny Walentynowicz legendarnej działaczki „Solidarności”.

 

Wypowiedź pos. Antoniego Macierewicza


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź mec. Bartosza Kownackiego


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj