fot. wikipedia.org

Ekonomista: Szybka reakcja urzędów jest jednym z najważniejszych skutków reformy administracji skarbowej

Urzędy skarbowe mają na wyciągnięcie ręki odpowiednie dane i szybko mogą zareagować, nie tak, jak wcześniej – wskazuje ekonomista dr Mariusz Sokołek, odnosząc się do wejścia w życie ustawy o systemie teleinformatycznym izby rozliczeniowej.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej może od dziś blokować rachunki bankowe przedsiębiorców podejrzanych o oszustwa podatkowe. Taką możliwość daje mu ustawa o systemie teleinformatycznym izby rozliczeniowej.

Tzw. STIR umożliwia wymianę informacji między sektorem bankowym a KAS. Wszystko po to, by zapobiegać wyłudzeniom skarbowym.

Zmiany zapisane w ustawie wprowadzane są stopniowo. Obecnie do systemu napływają już informacje m.in. o zlikwidowanych i nowo założonych rachunkach bankowych tzw. podmiotów kwalifikowanych. W lipcu bieżącego roku fiskus zyska także wgląd do informacji o transakcjach na rachunkach firm.

Reakcja administracji skarbowej może być bardzo szybka dzięki temu, że ma ona dostęp do wielu danych – mówi ekonomista dr Mariusz Sokołek.

– Mamy przetwarzanie danych, ich gromadzenie, szybką reakcję. Jednym z najważniejszych skutków reformy administracji skarbowej jest właśnie szybka reakcja, ponieważ urzędy skarbowe mają na wyciągnięcie ręki odpowiednie dane i bardzo szybko mogą zareagować, nie tak, jak wcześniej. Nim odbyła się procedura kontroli, nim dotarło się do źródła wyłudzenia podatkowego, trwało to kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Jednym z oczekiwanych skutków tej reformy była poprawa ściągalności podatków. Ta ściągalność jest zauważalna, więc można powiedzieć, że pod tym względem na pewno reforma administracji skarbowej powiodła się – podkreśla dr Mariusz Sokołek.

W przypadku wystąpienia ryzyka oszustwa podatkowego szef KAS może od dziś zablokować rachunek danego podmiotu na okres 72 godzin. Po tym czasie może on zostać przedłużany. Jeżeli szacowana wysokość zobowiązania podatkowego przekracza 10 tys. euro, blokada konta może trwać do 3 miesięcy.

RIRM

drukuj