fot. PAP/Tytus Żmijewski

Urzędy skarbowe w Polsce funkcjonują w nowym modelu obsługi

Od niedawna w całej Polsce na wizytę w urzędzie skarbowym trzeba się wcześniej umówić. Nowy model obsługi uruchomiono pilotażowo latem w dwóch województwach: podlaskim i wielkopolskim. W tym miesiącu usługę uruchomiono także w innych województwach. Wizytę można umówić przez internet, dzwoniąc do urzędu albo bezpośrednio w urzędzie, w punkcie „Umawianie wizyt”.

Bez tłoku, długiego czekania i w dogodnym czasie – tak wyglądają dziś wizyty w urzędach skarbowych w całej Polsce.

– Na dzień dzisiejszy wszystkie urzędy skarbowe w Polsce funkcjonują już w nowym modelu obsługi. A więc nasi klienci mogą wcześniej w dowolnej godzinie i terminie umówić spotkanie w swoim urzędzie skarbowym – mówiła Małgorzata Spychała, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Nowe zasady obsługi podatników zakładają, że wizytę w urzędzie skarbowym umawiamy przez internet bądź przez telefon. W ostateczności – w specjalnym okienku w urzędzie. Umówienie wizyty przez internet nie jest trudne.

– Logując się na portal podatkowy bądź też stronę swojego urzędu wybieramy „Umów wizytę”. Pojawia nam się formularz, który wypełniamy wskazując oczywiście cel wizyty, a więc sprawę, z którą zamierzamy przyjść do urzędu skarbowego – poinformowała rzecznik.

Podajemy datę i godzinę wizyty, a na końcu – swoje dane. Potem czekamy na maila zwrotnego.

– Korzyści przede wszystkim są takie, że podniesie to standardy obsługi podatnika, ponieważ będziemy mogli się wcześniej przygotować na taką wizytę, a podatnik nie będzie musiał czekać w kolejce do urzędu – wskazała Agnieszka Targosz z I Urzędu Skarbowego w Poznaniu.

Mimo wprowadzenia nowego modelu obsługi administracja skarbowa zachęca do dalszego korzystania ze zdalnych form załatwiania spraw w urzędach skarbowych. A do urzędu umawiać się tylko, jeśli jest to niezbędne.

TV Trwam News

drukuj